Czy 15 sierpnia będą otwarte sklepy? W ten dzień wypadają dwie uroczystości. Co z zakupami?

Czy 15 sierpnia będą czynne sklepy? Wiele osób się zastanawia nad tym zagadnieniem, zwłaszcza że tego dnia wypadają dwie uroczystości: państwowa i kościelna. Czy możemy liczyć na dzień wolny od pracy?

15 sierpnia obchodzimy dwa święta: Dzień Wojska Polskiego oraz Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej). Dla wielu osób obchody są bardzo ważne. Jedni udają się wtedy do kościoła, inni wybierają się na defiladę. Czy to oznacza, że w ten dzień nie będziemy musieli pracować? Większość z nas (jeśli nie pełnimy żadnej służby) może cieszyć się z wolnego. Mało tego, możemy liczyć na długi weekend, ponieważ święto wypada w poniedziałek.

Zobacz wideo Czy ze względu na sytuację w Ukrainie będą otwarte w niedzielę sklepy?

Więcej informacji na temat dni ustawowo wolnych od pracy znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Czy 15 sierpnia sklepy będą czynne?

Dzień Wojska Polskiego obchodzony jest od 1992 roku na pamiątkę Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy z wojskami radzieckimi. To święto państwowe. Katolicy obchodzą wtedy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że sklepy będą zamknięte. Wyjątkami będą stacje benzynowe oraz niektóre apteki. Co ważne, 14 sierpnia jest niedziela i tego dnia również nie zrobimy większych sprawunków. Dlatego też warto zrobić to w piątek lub sobotę.

Jeżeli nie zdążymy, zakupy, możemy zrobić je na przykład w Żabce lub osiedlowym sklepiku. Jest jednak jeden warunek - za kasą nie może stać pracownik. Jeżeli właściciel punktu chce otworzyć sklep, musi sam sprzedać.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że 15 sierpnia sklepy będą otwarte w innych godzinach niż normalnie. Mogą być też zamknięte, albowiem wszystko zależy od decyzji właściciela. Ewentualnym miejscem, gdzie można zrobić zakupy 15 sierpnia są stacje benzynowe. Część z nich z pewnością będzie otwarta tego dnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.