Pozbywasz się białych "nitek" z banana? Możesz przestać, bo spełniają ważną rolę

Białe paseczki, które zwisają czasem z bananowego miąższu, niektórych odstręczają. Wtedy zazwyczaj są odrywane i lądują w koszu. Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie. Nie są szkodliwe, zawierają też cenne wartości odżwycze. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że są równie wartościowe, jak sam owoc. Nie wszyscy jednak podzielają to przekonanie.

Więcej ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Białe "niteczki" w bananie to nic innego, jak łyko. Jest to tkanka odpowiedzialna za dostarczanie do owocu związków organicznych i ich odpowiednie rozdystrybuowanie. Dzięki niemu banan ma wiele ważnych dla naszego organizmu witamin oraz mikroelementów.

Zobacz wideo Tego na pewno nie wiecie o bananach

Nicholas D. Gillitt, dyrektor Instytutu Żywienia w Dole, twierdzi nawet, że łyko jest tak samo wartościowe pod względem substancji odżywczych, jak sam owoc. Czy tak rzeczywiście jest? Swego czasu zapytaliśmy o to dietetyczkę kliniczną, Hannę Stroińską-Fiedorowicz. Ekspertka potwierdziła, że łyko nie szkodzi i warto je jeść, nie była jednak przekonana do twierdzeń Gillitta.

Nie ma przeciwwskazań do jedzenia łyka [...] Podobno zawiera więcej witamin i składników mineralnych, ale nigdzie nie jest to potwierdzone naukowo. W tabelach wartości odżywczych jest po prostu obliczany banan bez podziału na łyko i owoc

- powiedziała nam wówczas.

Wygląda więc na to, że nie ma sensu wyrzucać bananowych "nitek". Można je śmiało jeść bez obaw, że nam zaszkodzą.

Końcówki od banana. Czy należy je wyrzucać?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku bananowych końcówek, które często mają nieco ciemniejszy kolor niż reszta miąższu. Wiele osób je odrywa lub odcina, a potem wyrzuca do kosza z obawy przed ich szkodliwym działaniem. Okazuje się, że mają rację:

Końcówki lepiej nie zjadać, gdyż mogą tam być drobnoustroje i kumulacja środków ochronnych ograniczających dojrzewanie banana

 - potwierdza dietetyczka.

A wy do którego grona osób należycie? Zjadacie łyko banana bez mrugnięcia okiem czy wyrzucacie do kosza?

Więcej o: