Katarzyna Bosacka zobaczyła skład kremówek z Pendolino. "Czy komuś czasem pociąg nie odjechał?"

O akcji rozdawania kremówek w pociągach Pendolino mówi cała Polska. Początkowo wiele osób myślało, że jest to primaaprilisowy żart. Okazało się jednak, że 2 kwietnia pasażerowie naprawdę otrzymali taki poczęstunek. Katarzyna Bosacka zwróciła uwagę, że skład kremówek pozostawia wiele do życzenia. "Mimo iż rozdawane były w pociągach - skład mają kompletnie niepociągający" - napisała na Instagramie.

Więcej najnowszych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kremówki w Pendolino rozdawane były 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" akurat jechała tego dnia pociągiem i miała okazję spróbować ciastka. Rozmawiała też ze współpasażerami o tym, co sądzą o całej akcji.

Tym, na co zwróciła również uwagę, był brak składu kremówek na opakowaniu, w którym były rozdawane podróżnym. Etykiety znajdowały się jedynie na kartonach, w których ciastka były przekazywane załogom pociągów.

Zdjęcie składu, który znajduje się na kartonie, opublikowała na Instagramie Katarzyna Bosacka, która regularnie analizuje etykiety rozmaitych produktów i podpowiada, na które substancje lepiej uważać. Na kremówkach z Pendolino nie zostawiła suchej nitki.

 
O święty Klemensie, patronie cukierników, czego tam nie ma!

- napisała i zaczęła wymieniać:

Najtańszy, niezdrowy, zatykający tętnice tłuszcz palmowy, trzy konserwanty: E202 - sorbinian potasu, E211 - benzoesan sodu, E282 - propionian wapnia, trzy substancje żelujące: E516 - siarczan wapnia, czyli inaczej gips, E450 difosforany – wiążące wodę w produktach, E339 – fosforan sodu, czyli regulator kwasowości, masa jajowa, mleko w proszku, dwa sztuczne aromaty.

W sumie Bosacka doliczyła się prawie 30 składników. O tym, których "E" w składach należy unikać, pisaliśmy w naszym tekście o czytaniu etykiet produktów.

Zobacz wideo Katarzyna Bosacka zwraca uwagę na praktyki producentów jedzenia. "To się zdarza nagminnie"

Są to między innymi E211, E339 czy E450. Pierwszy z nich to benzoesan sodu, o którym więcej przeczytacie w naszym tekście o konserwantach na Zdrowie Gazeta.pl. Dwa kolejne to fosforan sodu oraz difosforany, o których również pisaliśmy w naszym serwisie zdrowotnym - dotychczasowe badania wskazują, że nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, która zawiera spore ilości tych związków, nie pozostaje bez wpływu na kondycję całego organizmu. W pierwszej kolejności wymienia się ich udział w zaburzeniu gospodarki hormonalnej i mineralnej.

Na koniec swojego wpisu Bosacka zastanawia się, czy pomysłodawcy akcji "czasem dawno pociąg nie odjechał?". Poprosiliśmy cukiernię Olsza, która wyprodukowała kremówki rozdawane 2 kwietnia w Pendolino, o komentarz dotyczący składu ciastek. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.