Widzisz w sklepie sztuczny miód? Pszczelarz wyjaśnia, co to jest. "To pszczoły nie widziało"

Każdy chce, by miód, który kupuje, był jak najwyższej jakości, cechował się cennymi właściwościami i walorami smakowymi. Tymczasem w sklepach można niekiedy natknąć się na produkt nazywany sztucznym miodem. Co to takiego jest i czy w ogóle z miodem ma coś wspólnego? Wyjaśnił to popularny Pszczelarz z Wąchocka.

Pszczelarz z Wąchocka to Wojciech Margowniczy, który razem ze swoją żoną prowadzi gospodarstwo. Pod tym pseudonimem występuje w mediach społecznościowych. Szczególnie popularny jest na TikToku, gdzie chętnie odpowiada na pytania od obserwatorów. Wyjaśniał już między innymi, jak prawidłowo przechowywać miód i czy miód może się zepsuć. 

Czym jest sztuczny miód? Pszczelarz wyjaśnia. "Nie powinno mieć 'miód' w nazwie"

Niedawno został zapytany przez jednego z komentujących, czym jest sztuczny miód. "Może pan powiedzieć, czym jest sztuczny miód? Widziałem taki słoik ostatnio w sklepie" - brzmiało pytanie. Pszczelarz w odpowiedzi nie przebierał w słowach.

To jest coś strasznego, to w ogóle nie jest miód. Nawet nie powinno mieć 'miód' w nazwie, bo to pszczoły nie widziało

- powiedział. 

Wyjaśnił, że sztuczny miód robi się z syropu cukrowego i zabarwia go karmelem. "Jest gęste, przypomina miód, ludzie często używają tego do ciast. Ale z miodem tak naprawdę nie ma nic wspólnego, właściwości miodu nie ma żadnych" - przekonuje pszczelarz. 

Dodaje, że produkt jest reliktem przeszłości i swego czasu był bardzo popularny. "Kiedyś pszczoły karmiło się syropem cukrowym. One przenosiły go na ramki, troszkę przerabiały, a później się to wirowało. Były bardzo duże firmy, które to kupowały. Nazywało się to wtedy miodem piekarniczym. W przemyśle był potrzebny, były skupy, które kupowały od pszczelarzy każdą ilość (...) Ale to było dawno temu" - opowiada. 

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Okazuje się jednak, że być może nie tak dawno. Jeden z komentujących napisał, że sztuczny miód wciąż stosowany jest w branży spożywczej. "Pracuję w firmie, która zaopatruje cukiernie od A do Z. Sztuczny miód idzie w setkach kg, prawdziwego zamówień brak" - twierdzi. 

Sztuczny miód jest produktem syntetycznym. Oznacza to, że został całkowicie wytworzony przez człowieka. Nie ma w nim właściwości zdrowotnych, którymi charakteryzuje się prawdziwy, naturalny miód. Ma zbliżoną do niego barwę i skład cukrów, ale więcej podobieństw między tymi produktami nie da się wskazać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.