Każdy ogrodnik powinien dobrze znać kalendarz wysiewu. Dzięki temu zwiększy swoje szanse na bogate i piękne plony. Konkretne gatunki roślin muszą mieć bowiem odpowiednie warunki i być odpowiednio pielęgnowane, by mogły rosnąć zdrowe i silne.
W czerwcu dbanie o ich zdrowie jest szczególnie ważne, bo, jak przestrzega Joanna Żytkowska w swojej książce "Ogród na balkonie, w doniczce i wszędzie, gdzie chcesz" wydawnictwa Buchmann, w czerwcu może pojawić się problem zarazy ziemniaczanej, która atakuje nie tylko ziemniaki, lecz także pomidory.
Jest agresywna i wystarczy jej kilka dni, by zniszczyć całą roślinę. "Poraża liście, łodygi i owoce. Kluczowe są profilaktyka i zapobieganie chorobie, gdy tylko pojawią się sygnały świadczące o jej obecności w Polsce. Ekologiczne sposoby (gotowe preparaty i domowe metody) polegają na skolonizowaniu roślin pożytecznymi grzybami, które nie dopuszczają do rozwoju tych szkodliwych" - tłumaczy ogrodniczka.
Trzeba więc zachować czujność, choć ekspertka uspokaja, że w mieście na uprawach balkonowych, zwłaszcza na wyższych piętrach, ryzyko pojawienia się tej choroby jest mniejsze.
Warto też pamiętać, że czerwiec to miesiąc, w którym nadal można jeszcze siać i sadzić niektóre gatunki warzyw. Joanna Żytkowska wśród roślin, które można w tym miesiącu sadzić i siać do donic, wymienia:
Warto sięgnąć po późne odmiany marchwi i pietruszki, buraki, fasolę szparagową, dynie, cukinie, ogórki czy koper. Można też wysiewać letnie odmiany sałat. Na grządki należy przenieść ostatnie sadzonki warzyw dyniowatych. Wschodzące marchewki, pietruszki i buraki, jeśli zostały posiane zbyt gęsto, przerzedzamy, by zapewnić roślinom odpowiednią ilość miejsca do rozrostu korzeni.
Czerwiec to jednak nie tylko miesiąc intensywnej pielęgnacji roślin w przydomowym lub balkonowym ogródku. To także bardzo dobry moment na zbiór niektórych z nich. Joanna Żytkowska wskazuje, że to idealny czas, by zebrać chociażby zioła do suszenia.
Najbardziej aromatyczne są tuż przed kwitnieniem. Gałązki ścinamy w ciepły, suchy dzień, wiążemy w pęczki i suszymy powieszone w przewiewnym, najlepiej ciemnym miejscu.
Można też suszyć je w suszarce do warzyw i grzybów. Wtedy są gotowe znacznie szybciej. Pod koniec miesiąca zaczynają się też pierwsze zbiory truskawek i poziomek.