Nowy system kaucyjny, który ma zacząć obowiązywać w naszym kraju od nowego roku, ma zwiększyć poziom recyklingu i zmniejszyć liczbę odpadów. Objęte zostaną nim trzy rodzaje opakowań po napojach i towarach płynnych:
Do każdego z tych opakowań doliczana będzie w sklepie dodatkowa opłata. Kaucja za puszki oraz jednorazowe butelki będzie wynosić 50 groszy, a za butelki szklane wielorazowe złotówkę. Nie będzie to dotyczyć mleka i napojów mlecznych. Przedsiębiorcy apelowali bowiem do rządu, aby wyłączyć je z systemu kaucyjnego ze względów higienicznych. Jak wyjaśnia Konfederacja Lewiatan, są to produkty biologicznie czynne, które przechowywane w maszynach do recyklingu mogłyby stanowić ryzyko sanitarne.
Zgodnie z zasadami nowego systemu kaucyjnego, w sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych ma zacząć obowiązywać zorganizowana zbiórka odpadów. Staną tam specjalne automaty, w których będzie można zostawić wspomniane opakowania. Klienci nie będą więc stratni, bo w ten sposób będą mogli odzyskać pieniądze, które zapłacili w ramach kaucji. Z kolei mniejsze sklepy będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie.
Lidl i Biedronka już szykują się do wprowadzenia nowych zasad i przyzwyczajają do nich klientów. W sklepach obu sieci od jakiegoś czasu stoją automaty, które za pozostawione w nich opakowania wydają vouchery w wysokości 5 groszy. Z tą różnicą, że kwota ta nie była wcześniej doliczana do zakupów. W styczniu 2025 opłaty oczywiście ulegną zmianie.
Aby ułatwić klientom oddawanie opakowań, zdecydowano, że nie trzeba będzie ich zostawiać w tym samym sklepie, w którym zostały kupione. Nie będzie wymagany również paragon potwierdzający zakup.
Nowe przepisy mają mieć działanie proekologiczne i zwiększyć liczbę opakowań poddawanych recyklingowi. Od przyszłego roku przedsiębiorstwa, które wprowadzą na rynek opakowania podlegające pod system, będą miały obowiązek odzyskać 77 proc. z nich. Po trzech latach ma to być z kolei już 90 proc.
Jako pierwsi nowy system kaucyjny wprowadzą Niemcy. Polska będzie drugim krajem w Unii Europejskiej, w którym będzie obowiązywał.