Zaplanuj pracę w ogrodzie w zgodzie z fazami Księżyca! Sprawdź kalendarz księżycowy na maj 2022

Maj to szczyt sezonu ogrodniczego. W tym miesiącu wykonuje się szereg prac, takich jak sadzenie, plewienie, koszenie trawy czy nawożenie gleby. To szczególnie intensywny czas, ponieważ nie tylko wiele roślin już rośnie i kwitnie, ale również sadzi się i sieje kolejne. Jednym ze sprawdzonych sposobów planowania prac ogrodniczych jest uwzględnienie kalendarza księżycowego.

Dlaczego warto dostosować porę siania sadzenia, nawożenia czy przycinania roślin do faz Księżyca? Choć na co dzień może nie mamy tego świadomości, Księżyc powoduje pływy mórz, wpływa na poziom oceanów na Ziemi, jak i innych wód, w tym powierzchniowych. Co za tym idzie - również na rośliny, choć w niebezpośredni sposób. Zwolennicy księżycowego ogrodnictwa utrzymują, że okresie niskiej grawitacji więcej wilgoci zbiera się bezpośrednio pod powierzchnią ziemi, natomiast przy silnej grawitacji Księżyca wilgoć jest spychana w głąb. I chociaż nocą jest ciemno, poziom światła docierającego do gruntu w czasie nowiu i pełni znacząco różni się od siebie. To wszystko może mieć wpływ na aktywność roślin.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Księżyc w Nowiu (kwadra liścia) 30 kwietnia - 8 maja

Końcówka kwietnia i początek maja to właściwa pora na sianie warzyw liściowych i ziół, takich jak pietruszka naciowa, koperek, bazylia, rukola oraz rzodkiewka. Jest to również odpowiedni czas na zbiór rabarbaru, szpinaku, szczypiorku i wszystkich warzyw liściowych - uważa się, że zebrane w tej fazie są najbardziej wartościowe. Czego wystrzegać się o tej porze: wysiewania i sadzenia roślin i przeprowadzania prac pielęgnacyjnych, podczas których korzenie roślin mogłyby zostać uszkodzone.

Pełnia Księżyca sfotografowana 21 sierpnia 2021 roku "Niebieski" Księżyc za nami. Taka pełnia zdarza się raz na 2,5 roku [ZDJĘCIA]

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 9-15 maja

To okres, który sprzyja intensywnym pracom ogrodniczym: w szczególności sadzeniu i sianiu roślin, w tym kwiatów jednorocznych: nasturcji, nagietków, kosmosów, słoneczników, maciejki, groszka pachnącego, lwich paszcz. 

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 16-21 maja

To czas na siew warzyw korzeniowych: marchwi, pietruszki korzeniowej oraz buraków ćwikłowe. Najlepiej wybrać odmiany późne, gdyż te warzywa będą gotowe do zbioru dopiero jesienią. Jeżeli chodzi o kwiaty, to najlepiej posadzić cebule i bulwy tych gatunków, które swoją obecnością będą cieszyć nas latem. Są to mieczyki, zawilce wieńcowe, begonie bulwiaste, eukomisy, galtonie, etc. Przy braku ochłodzenia możemy również sadzić wszelkie rośliny doniczkowe.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 22-29 maja

Czym bliżej końca maja, tym naturalny satelita ziemski będzie słabiej widoczny. Nie jest to więc odpowiedni czas na sianie i sadzenie w ogrodzie, można za to zająć się zwalczaniem i zapobieganiem pojawienia się szkodników, możliwie za pomocą naturalnych środków. To również dobry moment na porządki w zbyt gęsto rosnących roślinach oraz usuwanie przygniłych kwiatów, przycinanie i nawożenie krzewów ozdobnych.

Księżyc w nowiu (kwadra liścia) 30 maja - 6 czerwca

To czas na wysiew kwiatów dwuletnich na rozsadnik, takich jak goździki brodate, lak pachnący, malwy, bratki, stokrotki.

Pełnia księżyca - zdjęcie ilustracyjne W sobotę nietypowe zjawisko na niebie. Księżyc w pełni dwa razy na tle tego samego gwiazdozbioru

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: