Kiedy otwarcie restauracyjnych ogródków? Nieoficjalnie już lada chwila

Luzowanie obostrzeń w większości województw już się zaczęło. Po ostatniej konferencji ministra zdrowia restauratorów znów pozostawiono z niczym jednak poniedziałkowe spotkanie z przedsiębiorcami wskazało światełko w tunelu.

Kiedy będą otwarte restauracje w Polsce?

To pytanie zadaje sobie wielu klientów, ale przede wszystkim sami restauratorzy. Na pełne otwarcie lokali raczej nie ma co liczyć, jednak w poniedziałek pojawiły się nieoficjalne informacje, jakoby na bliskim horyzoncie pojawiła się możliwość wznowienia działalności ogródków.

Otwarcie ogródków to dla większości restauratorów ostatnia deska ratunku. Od miesięcy ubiegają się o tę możliwość i od miesięcy są zbywani przez rząd. Dopuszczenie takiej działalności byłoby dobrym kompromisem, który pozwoliłby na odbicie się lokali od dna przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa. Jak wyjaśniają przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej w oficjalnym sprzeciwie skierowanym do rządu:

Według ekspertów transmisja wirusa SARS-CoV-2 na świeżym powietrzu jest aż dwudziestokrotnie niższa, a do zarażenia w takich warunkach dochodzi według badań irlandzkich naukowców, opublikowanych w "The Irish Times", jedynie w jednym na tysiąc przypadków. Podobne wyniki potwierdziły badania w Chinach oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Więcej o tym:

Kiedy będą otwarte restauracje w Polsce? Być może jeszcze w maju

Konferencja ministra zdrowia 21 kwietnia rzuciła nowe światło na zmiany w obostrzeniach. Adam Niedzielski zapowiedział, że w kolejnym tygodniu zostanie przedstawiony konkretny plan luzowania obostrzeń. Data nie jest jeszcze znana. Za to podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości Jarosław Gowin, minister rozwoju miał poinformować o ustalonych już terminach łagodzenia restrykcji.

Zobacz wideo Szaszłyki z łososiem i warzywami - idealne na majówkę

Kiedy będą otwarte restauracje w Polsce? Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń portalu Business Insider, rząd rozważa otwarcie już w przyszłym tygodniu - 4 maja. Decyzja ma obejmować jedynie ogródki restauracyjne, a nie cale obiekty. Biorąc pod uwagę krytyczny stan, w jakim znajduje się polska gastronomia, każda forma działalności będzie zbawienna dla podniesienia lokali z kolan. Jak wynika z niedawnych badań, sprzedaż dań na wynos zdecydowanej większości knajp nie pozwala zapewnić płynności finansowej:

Czy restauracje będą otwarte już po majówce? Na oficjalne informacje musimy poczekać najprawdopodobniej do środy.

Więcej o: