Pyszne gołąbki

Paweł Pojawa/Magazyn Kuchnia 16.02.2021 14:18
(brak ocen)
OCEŃ
Pyszne gołąbki
Pyszne gołąbki
Czas przygotowania do 30 minut
Poziom trudności łatwy
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (4porcje)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 5

Gołąbki można jeść jako samodzielną potrawę, znakomicie smakują też z ziemniakami z wody lub piure, a także z pieczywem. Są pyszne zarówno świeżo ugotowane, jak i podgrzane na kolację lub obiad następnego dnia. Z tej ilości składników, jaką proponujemy, zapewne wystarczy ich co najmniej na dwa, trzy posiłki! Życzymy smacznego! Zapewne słyszałaś, że nie każda kapusta nadaje się na gołąbki. Wybierz dużą, ale nie za bardzo zbitą,o wadze około 1,20-1,30 kg. Mniejszy garnek napełnij wodą, posól ją i postaw na gazie. Z kapusty usuń rozchylające się, zabrudzone lub uszkodzone zewnętrzne liście.

2 / 5

Teraz ostrym spiczastym nożem wytnij z główki głąb. Pamiętaj, żeby nóż wbić lekko skośnie (koniec ostrza powinien sięgnąć środka główki) i prowadzić tuż za obrysem głąba, tak jak to widać na zdjęciu. Włóż główkę wycięciem do góry do dużego garnka. W miejsce po głąbie wlewaj wrzącą wodę. Przykryj garnek, postaw na ogniu. Gdy woda zacznie się gotować, ostrożnie odwróć kapustę. Za parę chwil wyjmij główkę na talerz, zdejmij wierzchnie liście. Jeśli kolejne trudno ci oderwać, włóż główkę ponownie do gotującej się wody. Postępuj tak, dopóki nie rozbierzesz prawie całej główki. 

3 / 5

Z oddzielonych liści pościnaj grube nerwy. Rób to uważnie, by nie podziurawić liści. Bułkę włóż do miseczki i zalej mlekiem. Cebule obierz, drobno posiekaj, zrumień na rozgrzanym oleju. W misce starannie wymieszaj mielone mięso z cebulką, namoczoną i odciśniętą bułką oraz jajem. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Wyrób na gładką masę i farsz gotowy. Możesz oczywiście zrobić inny ? z ryżem zamiast bułki, z mięsa i świeżych lub suszonych grzybów, z mięsa i warzyw, z ryby albo wegetariański ? z tofu i warzyw oraz z grzybów i kaszy gryczanej. Ze stosika liści weź jeden, ułóż go na desce. Na środku, blisko nasady liścia, nałóż łyżką trochę farszu. Zagnij nasadę, tak by lekko przykryła farsz (teraz wiesz, dlaczego konieczne było ścinanie nerwów), potem zawiń do środka boki liścia, a następnie cały ściśle zroluj. Pierwszy gołąbek gotowy!

4 / 5

W ten sam sposób zwijaj kolejne (powinno ci wyjść około dwunastu), aż zużyjesz farsz i liście. Prawda, że to nie było trudne? Dno garnka wyściel małymi liśćmi. Układaj na nich gołąbki ciasno jeden obok drugiego. Na dolnej warstwie ułóż następną i kolejną, między nimi połóż listek laurowy i ziarenka ziela angielskiego. Zalej gołąbki 2 szklankami bulionu z kostek rosołowych. Na wierzchu połóż pozostałe liście, przykryj garnek i postaw na płytce na małym gazie. Niech potrawa się dusi mniej więcej godzinę i 15 minut.

5 / 5

Przypraw sos. Wymieszaj lekko posolony przecier pomidorowy z mąką, wlej do gołąbków i duś je jeszcze pół godziny.

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.