Żółty ajvar

Magazyn Kuchnia//Marta Dymek 10.06.2021 20:22
(brak ocen)
OCEŃ
Żółty ajvar
Żółty ajvar
Czas przygotowania do 30 minut
Poziom trudności łatwy
  • Można zamrażać? Nie

Składniki (4porcje)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 / 3

Odpalamy dwa największe palniki kuchenki gazowej. Papryki i bakłażana po prostu opieramy na palnikach w taki sposób, aby jak największa część papryki była przypalana. Obracamy co kilka minut, by papryki równo się opaliły. Opalamy, aż papryki zrobią się czarne. Im bardziej będą spalone, tym lepiej, cały proces w zależności od wielkości palników zajmuje 15-20 minut. Kiedy warzywa są odpowiednio przypalone, zdejmujemy je z ognia i na kilka minut wkładamy do garnka z pokrywką lub pudełka - dzięki temu będą się łatwiej obierać. 

2 / 3

Szykujemy miseczkę z wodą, kilka papierowych ręczników i zdejmujemy z warzyw całą spaloną skórkę, co jakiś czas mocząc dłonie w wodzie, aby się ją łatwiej ściągało. Papryki w grube plastry, bakłażan kroimy w grubą kostkę. Na dnie garnka rozgrzewamy sporą ilość oleju, dodajemy pokrojone warzywa i smażymy 5-8 minut, aż papryki zmiękną. Dodajemy wszystkie pozostałe składniki, smażymy kolejne 5 minut. Na koniec doprawiamy do smaku solą. 

3 / 3

Ajvar delikatnie miksujemy blenderem (ajvar najlepszy jest, gdy są w nim wyczuwalne kawałki warzyw. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy lub wkładamy do dużego pojemnika.

Użyłaś / użyłeś tego przepisu?
Podziel się swoim wykonaniem na instagramie używając hashtagu
#haps