7 listopada to Dzień Kotleta Schabowego. Jak go przyrządzić, by był idealny? Jest prosty sposób, dzięki któremu zawsze się uda

7 listopada to Dzień Kotleta Schabowego. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka porad, jak przyrządzać kotlety schabowe i schab, by nie były za twarde. Jest bardzo prosty, domowy sposób, dzięki któremu zawsze wyjdą miękkie i soczyste.
Prosty sposób by schab był zawsze miękki i soczysty Prosty sposób by schab był zawsze miękki i soczysty Fot. Shutterstock

Prosty sposób, by schab był zawsze miękki i soczysty

Kotlety schabowe to jedno z ulubionych dań Polaków. W wielu domach nawet kilka razy w tygodniu rozbrzmiewa miarowy stukot tłuczka do mięsa. Żeby schabowe były idealne, panierka powinna być chrupiąca, a wnętrze miękkie i soczyste. Do tego zasmażana kapusta, buraczki albo marchewka z groszkiem, ziemniaki i pyszny domowy obiad gotowy.

Z kolei pieczony schab to jedno z klasycznych domowych mięs, które serwujemy z okazji świąt i przeróżnych uroczystości. Zwykle podawany jako wędlina, sprawdzi się również na ciepło. Doskonale smakuje z chrzanem lub sosem tatarskim.

Jak piec i smażyć schab?

By schab był miękki, należy postępować z nim w określony sposób. Ten pieczony powinniśmy zamarynować w soli i przyprawach na kilka lub nawet kilkanaście godzin przed pieczeniem. Następnie zamykamy go w naczyniu żaroodpornym lub foliowym rękawie do pieczenia. Schab wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Czas pieczenia zależy od tego, ile waży schab - na każdy kilogram przypada godzina pieczenia.

Z kolei kotlety schabowe powinniśmy smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Puryści powiedzą, że powinien to być smalec. Rzeczywiście - tak przyrządzone kotlety mają zupełnie inny smak. Niemniej możemy również wykorzystać zwykłe oleje roślinne - najlepiej rzepakowy. Zanim kotlety trafią na patelnię, należy je dobrze przyprawić solą i pieprzem, a następnie panierować w mące, jajku i bułce (lub tylko dwóch ostatnich).

Zdarza się jednak, że coś pójdzie nie tak i zamiast soczystego mięsa, na nasze talerze trafiają twarde, trudne do pokrojenia schabowe i zbyt suchy schab, który niełatwo przełknąć. Jest jednak bardzo prosty domowy sposób, żeby zawsze wyszły miękkie.

Co zrobić, żeby schab był zawsze miękki?

Wystarczy, że przed smażeniem czy pieczeniem namoczycie mięso w... mleku. Najlepiej, żeby schab w kawałku leżał w nim przez kilka godzin (oczywiście naczynie z mięsem zalanym mlekiem umieszczamy na ten czas w lodówce), a rozbitym kotletom wystarczą dwie godziny namaczania. Do mleka warto dodać także cebulę, dzięki czemu mięso będzie miało bogatszy smak.

Jeśli zdecydujemy się na plastry, warto pokusić się o ich stekowanie przy użyciu maszynki ręcznej, zwanej kotleciarką (można ją kupić online lub w sklepach gastronomicznych) lub poprosić o to w sklepie mięsnym. Pozwoli to zachować jednolitą grubość, a więc kotlety będą równomiernie usmażone. Takie plastry można potem dodatkowo rozbić młotkiem do mięsa, ale nie jest to konieczne.

Po wskazanym czasie mięso wyjmujemy z mleka i osuszamy ręcznikami papierowymi lub odsączamy z jego nadmiaru na durszlaku. Następnie postępujemy z nim tak, jak zwykle. Mięso będzie o wiele bardziej soczyste.

Pamiętacie film o rekordowym kotlecie? Powstał niedaleko Polski i ważył ponad tonę. Jak go zrobiono? Zobaczcie na filmie:

Sprawdzone przepisy na kotlety schabowe i pieczony schab? Znajdziecie je w dalszej części artykułu:

Kotlety schabowe Kotlety schabowe Fot. Shutterstock

Kotlety schabowe

Zdaniem specjalistów od schabowych, najlepiej smakują te z kością. Jeśli macie możliwość kupić takie właśnie mięso, spróbujcie koniecznie.

Składniki:

4 plastry schabu, każdy o grubości ok. 1 i 1/2 cm
1 duże jajko
sól
pieprz
bułka tarta do panierki
tłuszcz do smażenia

Sposób przygotowania:

Mięso oczyść, umyj, osusz, rozbij tłuczkiem i oprósz solą i pieprzem z obu stron. Na talerzu roztrzep jajko, możesz je delikatnie doprawić solą i pieprzem. Plastry schabu maczaj z dwóch stron w jajku, następnie w bułce tartej i smaż na dobrze rozgrzanym tłuszczu na średnim ogniu z obu stron, aż panierka się zrumieni. Podawaj z ziemniakami z wody polanymi skwarkami oraz zasmażaną kapustą.

Autorki: Paulina Kałka, Zuzanna Wiciejowska

Schabowe paluszki w panierce z sera Schabowe paluszki w panierce z sera Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Schabowe paluszki w panierce z sera

Dzięki tej prostej i sprytnej panierce odmienicie smak popularnych kotletów. Tak przygotowane mięso możecie podawać z ulubionym sosem, na przykład pomidorowym.

Składniki:

500 g schabu bez kości
2 jajka
1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki startego żółtego sera
3 łyżki oleju
sól
pierz

Sposób przygotowania:

Schab umyj, osusz pokrój na plastry o grubości około półtora cm, a następnie na paski. Posyp solą i pieprzem, obtocz w mące, w roztrzepanych jajkach i na koniec w żółtym serze. Na patelni rozgrzej olej, smaż schabowe paluszki na rumiano z każdej strony. Po smażeniu przekładaj je na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Rada: zamiast sera możesz użyć panierki z sezamu, drobno rozkruszonych płatków kukurydzianych lub płatków migdałowych.

Autor: Junona lamcha-Grynberg

Schab z miodem i sokiem pomarańczowym Schab z miodem i sokiem pomarańczowym Fot. Natalia Nowak-Bratek

Schab z miodem i sokiem pomarańczowym

Sok pomarańczowy, miód i tymianek doskonale podkreślają smak schabu. Tymianek można zastąpić innymi ulubionymi ziołami, np. rozmarynem.

Składniki:

kawałek (1 kg) schabu bez kości
sól
pieprz
1/4 szklanki miodu
1/2 łyżeczki tymianku
2 łyżki soku pomarańczowego
2 łyżki oliwy
1/2 szklanki bulionu z kurczaka

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza. Mięso natrzyj solą i pieprzem, ułóż w brytfannie. W miseczce zmieszaj miód z sokiem, oliwą i tymiankiem, polej mięso. Do brytfanny wlej bulion. W najgrubszą część schabu wbij termometr kuchenny, piecz, aż temperatura wewnątrz mięsa wyniesie 65-66 stopni Celsjusza. Trwa to od 45 minut do godziny. Podczas pieczenia co jakiś czas polewaj mięso powstającym sosem. Schab wyjmij, zawiń w folię aluminiową i pozostaw, aby soki równomiernie się w nim rozłożyły. Sos z pieczenia cedź i redukuj, aż nieco zgęstnieje. Podaj go do schabu.

Autor: Natalia Nowak-Bratek

Kotlety wieprzowe z salsą verde Kotlety wieprzowe z salsą verde Fot. Magazyn Kuchnia

Kotlety wieprzowe z salsą verde

Niby prosty przepis, a jak wygląda i smakuje tak przygotowany schab! Serwujcie z pieczonymi ziemniakami i sałatką.

Składniki:

4 grube plastry schabu po 200 g każdy
pieprz młotkowany

Salsa verde:
2 ząbki czosnku
3 filety anchois
1 pęczek natki pietruszki
15 liści bazylii
15 liści mięty
1 łyżka kaparów
150 ml oliwy

Sposób przygotowania:

Najlepiej użyć schabu z kością - mięso pieczone z kością ma więcej smaku i jest bardziej soczyste. Mięso opłucz, osusz, posyp pieprzem i połóż na grillu. Piecz po 3-4 minuty z każdej strony. Salsa verde: Wszystkie składniki włóż do blendera i zmiksuj na gładką masę (sos można przygotować wcześniej). Gotowe kotlety wieprzowe posmaruj salsą i podawaj z grillowanymi warzywami.

Wieprzowina z sosem piernikowym Wieprzowina z sosem piernikowym Fot. Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com

Wieprzowina z sosem piernikowym

To idealny schab na zimę. Jeśli nie macie domowego piernika, możecie przygotować sos z dodatkiem czerstwego, pokruszonego chleba, odrobiny miodu oraz przypraw do piernika.

Składniki:

230 g surowego wędzonego boczku
2 kg selera korzeniowego
2 kg schabu z kością
sól i pieprz
3 łyżki soku pomarańczowego
1 łyżka płynnego miodu
350 ml wytrawnego czerwonego wina
180 ml porto tawny
150 ml soku pomarańczowego
3 garści (niecała szklanka) pokruszonego piernika dojrzewającego
60 ml śmietanki 30-procentowej
20 g zimnego masła
sól do smaku

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 175 stopni Celsjusza. Boczek pokrój w paski, zrumień na suchej patelni, odsącz na ręczniku papierowym, pamiętając, by zachować odrobinę tłuszczu z patelni. Selera obierz i pokrój w kostkę o boku półtora cm. Zmieszaj z tłuszczem, ułóż w dużej brytfannie i piecz przez pół godziny. Schab oprósz solą i pieprzem, ułóż na podpieczonym selerze (tłuszczem do góry). Pieczemy około dwóch godzin, skrapiając mięso sosem powstającym podczas pieczenia. Wyjmij schab, odłóż na 10 minut, aby odpoczął. Selera połącz z boczkiem, sokiem pomarańczowym i miodem, podpiekaj 10 minut, posól i popieprz.

Sos" W rondelku zredukuj wino wytrawne i porto oraz sok do objętości 300 ml. Zmieszaj z pokruszonym piernikiem, a gdy spęcznieje, zmiksuj ze śmietanką. Jeśli sos jest za gęsty, rozrzedź go odrobiną gorącej wody. Znów przelej do rondelka, chwilę podgrzewaj, zmieszaj z masłem, dopraw solą. Pieczony schab podawaj z selerem i ciepłym sosem.

Autor: Olga Badowska

Schab w cieście francuskim z prażonymi orzechami włoskimi i zieloną pastą curry Schab w cieście francuskim z prażonymi orzechami włoskimi i zieloną pastą curry Natalia Nowak-Bratek / A6

Schab w cieście francuskim z prażonymi orzechami włoskimi i zieloną pastą curry

To schab na specjalne okazje. Sam w sobie jest już dosyć aromatyczny, więc najlepiej podać do niego po prostu ulubioną sałatkę lub surówkę.

Składniki:

500 g schabu
łyżeczka ziaren pieprzu
sól
olej
200 g orzechów włoskich
jajko
łyżka zielonej pasty curry
łyżeczka soku z cytryny
50 g plastrów szynki parmeńskiej lub szwarcwaldzkiej
ciasto francuskie

Sposób przygotowania:

Schab oczyść, natrzyj zmiażdżonym w moździerzu pieprzem i delikatnie solą (bo szynka jest dość słona). Olej rozgrzej na patelni i mocno obsmaż mięso z każdej strony. Wystudź. Orzechy włoskie posiekaj, upraż je na patelni lub w piekarniku (10 minut w 200 stopniach Celsjusza). Wystudź, wsyp do miski, dodaj jajko, pastę curry i sok z cytryny, dobrze wymieszaj. Na deseczce ułóż plasterki szynki tak, by lekko na siebie zachodziły. Smaruj mieszanką z orzechów, ułóż mięso i owiń szynką. Ciasto francuskie rozwiń, ułóż schab, delikatnie zwiń. Na cieście możesz zrobić dekoracyjne nacięcia. Ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i przykryj pieczeń papierem. Piecz 20-25 minut w 200 stopniach Celsjusza. Wierzchni papier zdejmij i piecz jeszcze 5-10 minut na złoty kolor.

Autor: Honorata Piwowarska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.