Składniki:
Sposób przygotowania:
Por i cebulę drobno siekamy. W dużym garnku rozgrzewamy łyżkę oleju, a następnie dodajemy masło i mieszamy. Wrzucamy por i cebulę i dusimy przez kilka minut.
Ziemniaki obieramy i drobno kroimy. Szparagi myjemy, pozbywamy się zdrewniałych końców i odcinamy główki, które na razie odkładamy na bok. Szparagi drobno kroimy i razem z ziemniakami wrzucamy do garnka z cebulą i porem. Wlewamy też bulion i całość doprowadzamy do wrzenia. Od tej pory gotujemy przez ok. 10 minut bez przykrycia.
W międzyczasie przygotowujemy główki szparagów. Kroimy je w cienkie plasterki, zalewamy oliwą i octem balsamicznym i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Ugotowaną zupę blendujemy na gładki krem i ponownie zagotowujemy. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Przelewamy do głębokich talerzy. Na wierzchu każdej porcji układamy kleks śmietany, trochę posiekanego szczypiorku i przygotowane wcześniej plasterki główek szparagów.
Składniki:
Dodatkowo:
Sposób przygotowania:
Szparagi myjemy, odłamujemy zdrewniałe końce. Blanszujemy we wrzątku przez 1-2 minuty. Następnie wyciągamy z garnka i każdy zawijamy w plaster szynki parmeńskiej. Układamy je w naczyniu żaroodpornym i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 7-8 minut.
Wskazówka: Autorka sugeruje, by szparagi w szynce parmeńskiej serwować z jajkiem i - a jakże - młodymi ziemniaczkami. Szkoda nie skorzystać, skoro właśnie teraz są najlepsze. Jak przygotować te składniki, by zaserwować danie w stylu Ani Starmach?
Ziemniaki dokładnie czyścimy i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Można je też obrać, ale młode doskonale smakują ze skórką (są też zdrowsze). Jajka smażymy na maśle. Wszystkie składniki dania układamy na talerzach i posypujemy posiekanym koperkiem.
Szparagi można też wykorzystać do genialnego - nie boimy się tego słowa! - pieczonego naleśnika dutch baby! Zobaczcie, jak go zrobić:
- powiedział Robert Makłowicz we wstępie do filmiku, w którym wyjaśnia, jak się zabrać za te warzywa. Białe szparagi są przez nas rzadziej wybierane niż zielone. Uchodzą za trudniejsze w obsłudze i mniej smaczne. W rzeczywistości to zupełna nieprawda, o czym przekonuje krytyk. W nagraniu przedstawia prosty instruktaż i przepis na sos holenderski - najbardziej znanego towarzysza białych szparagów.
Składniki:
Sos holenderski:
Sposób przygotowania:
Gotujemy szparagi: myjemy je, odłamujemy zdrewniałe końce i dokładnie obieramy (końce i obierki można wykorzystać do przygotowania aromatycznego bulionu). Gotujemy je albo na parze, na przykład w piecyku parowym, albo klasycznie w wodzie z odrobiną soli i cukru - najlepiej w wysokim, wąskim garnku tak, by główki wystawały ponad poziom wody.
Robimy sos: masło rozpuszczamy w garnku, pilnując, by się nie przypaliło. Zbieramy piankę, która powstaje w trakcie podgrzewania, czyli je klarujemy. W dużej szklanej misce umieszczamy żółtka i ustawiamy ją na garnku z odrobiną wody. Włączamy palnik na małej mocy. Żółtka mieszamy trzepaczką i wlewamy wino. Cały czas mieszając, czekamy, aż masa się napowietrzy i zgęstnieje. Doprawiamy solą i pieprzem. Gdy całość będzie już gęsta, powoli, cienką strużką wlewamy ciepłe masło. Nie przestajemy mieszać. Sos holenderski jest gotowy, gdy będzie dość gęsty, ale dalej lejący.
Uwaga: Nie wolno przesadzić z podgrzewaniem. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że sos się zwarzy.
Ugotowane szparagi układamy na talerzach i polewamy sosem. To wszystko? W teorii tak, ale Makłowicz podpowiada:
- mówi, wlewając do kieliszka nieco wina, które doskonale komponuje się z białymi szparagami.
Jak jeszcze przygotować białe szparagi? Sprawdźcie poniższy przepis Ewy Wachowicz.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Szparagi myjemy, obieramy i ucinamy zdrewniałe końce. W wysokim i wąskim garnku (najlepiej takim przeznaczonym do szparagów) zagotowujemy wodę. Dodajemy sól i cukier. Wkładamy szparagi. Możemy użyć do tego specjalnego sitka lub wcześniej związać je bawełnianym sznurkiem kuchennym. Woda nie powinna dosięgać do główek - im wystarczy samo zaparzenie w trakcie gotowania. Szparagi gotujemy przez kilka minut, w zależności od ich grubości. Powinny być al dente.
Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy szynkę parmeńską (można ją wcześniej porwać lub pokroić). Po chwili dodajemy odsączone szparagi i razem krótko smażymy. Całość wykładamy na talerze i posypujemy startym parmezanem.