Odbarwione plastikowe deski, wyszczerbione szklanki... Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych?

Choćbyśmy nie wiem jak dbali o przybory kuchenne, zawsze nadejdzie moment, gdy trzeba je wyrzucić. Przede wszystkim w trosce o własne zdrowie. Co jest oznaką, że to najwyższy czas, by "przewietrzyć" kuchnię? Co zrobić, by przedłużyć żywot kuchennych sprzętów?
Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Spalone garnki

Nawet najlepszemu domowemu kucharzowi zdarzyło się kiedyś przypalić garnek. Czy to koniec świata? Zdecydowanie nie. Jest sporo sposobów na doczyszczenie jego wnętrza, zarówno domowych, jak i z użyciem specyfików dostępnych w sklepach. Nieraz zdarza się jednak przypalić naczynie tak bardzo, że ani szorowanie, ani chemiczne preparaty sobie z tym nie radzą. Czy można korzystać z takich naczyń i bez obaw gotować w nich jedzenie? Niestety nie.

Przypalone jedzenie nie jest zdrowe, ponieważ znajdują się w nim szkodliwe substancje. Niektóre - na przykład akrylamid czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - uznawane są za rakotwórcze. Tak samo jest z potrawami, które przygotowane były w spalonym garnku. Jeśli więc w waszej kuchni zalega garnek, którego nie da się odratować, trzeba go niestety wyrzucić. W końcu zdrowie wasze i waszych najbliższych jest ważniejsze od garnka.

Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Zadrapane patelnie teflonowe

Wokół patelni z powłoką teflonową powstało niemałe zamieszanie. To dlatego, że w produkcji teflonu stosuje się kwas perfluorooktanowy (PFOA). Jak alarmują niektórzy badacze, jest to substancja potencjalnie rakotwórcza. O ile mówi się, że sam teflon nie jest szkodliwy, to jego zarysowanie może prowadzić do uwolnienia niewielkich ilości PFOA, które następnie mogą przeniknąć do przygotowywanej potrawy.

Jeśli zatem posiadacie taką patelnię i zauważyliście na jej powierzchni zarysowania lub pęknięcia, najbezpieczniej będzie się jej pozbyć. Aby nowe naczynie posłużyło wam jak najdłużej, warto upewnić się, że jest dobrej jakości (co czasem wiąże się z zainwestowaniem w nie nieco większej kwoty). Odpowiednie dbanie o patelnię teflonową również przedłuży jej żywotność. Jak to robić?

  • Do mieszania potraw należy używać silikonowych lub drewnianych szpatułek, ponieważ metalowe mogą porysować powierzchnię. 
  • Do czyszczenia takiej patelni używajcie miękkiej gąbki i letniej wody. Szorstka strona zmywaka lub druciaki mogą ją uszkodzić.
  • Zanim włożycie ją do zmywarki, upewnijcie się, że producent nie wypisał żadnych przeciwwskazań.
  • Nie zalewajcie gorącej patelni zimną wodą. Nagła zmiana temperatury może ją uszkodzić.
Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Popękane drewniane przybory

Drewniane przybory kuchenne są częstym wyborem wielu domowych kucharzy. Do porządnego umycia drewnianych desek czy szpatułek wystarczy woda i łagodny detergent. Z kolei, aby były odpowiednio zakonserwowane i nie wchłaniały zbyt dużej ilości wody, warto raz na jakiś czas wetrzeć w nie warstwę oleju czy oliwy (więcej o tym: Drewniane deski i sztućce nie są wieczne. Kiedy trzeba je wymienić?).

Jednak mimo najlepszych chęci i zabiegów, przychodzi w końcu moment, w którym drewniana deska zaczyna zagrażać zdrowiu i należy się z nią pożegnać. Jaki to moment? Gdy zauważycie na jej powierzchni większe szczeliny i pęknięcia. Jest bowiem niemal niemożliwe, by dobrze je wyczyścić, a dodatkowo drewno potrzebuje trochę czasu, aby wyschnąć - szczególnie w takich właśnie szczelinach. To warunki wręcz idealne do rozwoju bakterii.

Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Stare plastikowe deski

Plastikowe deski są o tyle wygodne w kuchni, że łatwo je umyć i są odporne na pękanie. Niestety, doskonale widać na nich ślady cięcia nożem. Dodatkowo, krojenie na nich warzyw czy owoców, które zawierają kwasy i barwniki, sprawia, że powierzchnia desek bardzo łatwo się odbarwia.

Mimo tego, że z wieloma takimi plamami radzi sobie zmywarka, w miarę użytkowania desek, coraz trudniej jest je zmyć, a powierzchnia staje się coraz bardziej wytarta i zniszczona. W rowkach zbiera się brud i bakterie, których nie zawsze da się pozbyć. To właśnie moment, w którym powinniście wyrzucić deskę i kupić nową.

Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Uszkodzone szkło i ceramika

Niezależnie od tego, czy to tylko mały 'pajączek' na dnie słoika albo lekko wyszczerbiona szklanka - uszkodzonego szkła i ceramiki najlepiej w ogóle nie używać. Mimo że uszkodzenie może wyglądać ciągle tak samo, stałe używanie i mycie takiego naczynia sprawia, że pęknięcie może się pogłębiać, a kawałki szkła czy ceramiki odpryskiwać. W najgorszej sytuacji stanie się to w trakcie picia z wyszczerbionego kubka.

Warto więc zachować szczególną ostrożność i po prostu pozbyć się takich naczyń. Jeśli mają one wartość sentymentalną albo są po prostu bardzo ładne, można przecież użyć ich do dekoracji. Będą wtedy cieszyć oko jeszcze dłużej, niż gdyby były stale używane.

Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Stare ścierki

Kuchenne ściereczki są niezastąpionym elementem każdej kuchni. Używa się ich do przecierania blatów, wycierania rąk czy owoców, które właśnie umyliście. Jednocześnie jest to jednak potencjalne siedlisko bakterii. Naukowcy z Uniwersytetu na Mauritiusie wzięli pod lupę takie kuchenne ścierki i dowiedli, że znajduje się na nich naprawdę sporo bakterii, między innymi E.coli, enterokoki czy bakterie z gatunku Staphylococcus epidermidis (gronkowce). Więcej na ten temat: Naukowcy ostrzegają. Ścierki kuchenne to siedlisko bakterii, które mogą wywoływać zatrucia pokarmowe.

Z tego też powodu trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić. Ważne, by:

  • mieć kilka oddzielnych ściereczek do wycierania blatów, rąk i jedzenia;
  • po użyciu rozłożyć je, aby wyschły - wilgotny materiał bowiem stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii;
  • regularnie je wymieniać, najlepiej co kilka dni albo codziennie - szczególnie, jeśli korzysta z nich wielu domowników;
  • raz na kilka prań wyparzyć je w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

W momencie, gdy długotrwałe używanie i pranie sprawiło, że wasze ściereczki pokrywają plamy nie do domycia, dziury lub luźne, wątłe włókna, jest to czas, by się z nimi pożegnać. Odpadające włókna mogą pozostawać na blatach czy jedzeniu, a dodatkowo poplamione ścierki "po przeżyciach" nie prezentują się zbyt estetycznie.

Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Kiedy pozbyć się przyborów kuchennych? Fot. Shutterstock

Zużyte gąbki

Nie potrzeba się specjalnie zastanawiać nad tym, co się dzieje wewnątrz gąbek, które mają styczność z jedzeniem i w zasadzie ciągle są wilgotne. To jeden z najczęściej badanych przez naukowców przedmiotów kuchennych.

Ekipa mikrobiologów z niemieckich uczelni wykazała na przykład, że na powierzchni używanych gąbek znajduje się ponad 360 różnych rodzajów bakterii, w tym potencjalne patogeny, które mogą bezpośrednio wpływać na zdrowie człowieka (więcej na ten temat: Gąbka do naczyń kryje tyle bakterii co próbka kału. 'Tego nigdy nie powinno być w kuchni').

Czy warto myć gąbkę? Okazuje się, że czyszcząc ją, można zabić te neutralne bakterie, podczas gdy te niebezpieczne pozostają, ponieważ przez stały kontakt z detergentami są odporne na ich działanie. Najlepiej więc starą gąbkę po prostu wyrzucić i kupić nową, co na szczęście nie kosztuje dużo.

Nie czekajcie też, aż zacznie się rozpadać czy brzydko pachnieć - to oznaka, że bakterie już porządnie rozpanoszyły się po całej powierzchni. Dobrze pozbywać się jej regularnie, raz na tydzień lub na kilka dni, jeśli się jej często używa.

Zobacz również:

Co zrobić, by sprzątanie kuchni było szybkie i niezbyt pracochłonne? Oto kilka porad i trików

Jak sprawdzić, czy patelnia już się dobrze rozgrzała? Jest prosty sposób - użyj odrobiny wody

Jak usunąć kamień z czajnika? Zamiast kupnych proszków wybierz ocet i kwasek cytrynowy

Więcej o:
Copyright © Agora SA