Ostatnio coraz częściej natykamy się w internecie na przepis na labneh. To rodzaj gęstego twarożku, do którego przygotowania potrzebujesz po prostu gęstego jogurtu greckiego. Jego zaletą jest nie tylko to, że bardzo łatwo go przygotować i poradzi sobie z nim nawet kulinarny nowicjusz - w zasadzie nie trzeba robić nic, wystarczy tylko poczekać. Jest także wyjątkowo uniwersalny - nadaje się i jako dodatek do pieczywa, i jako baza do sernika.
By labneh był najlepszy, wybierz jogurt naturalny bez dodatku mleka w proszku czy innych zagęszczaczy i polepszaczy. Do przygotowania serka, oprócz sporej ilości jogurtu, potrzebne będzie też coś, przez co będziesz odcedzać serwatkę. Najlepiej sprawdzi się sito wyłożone gazą albo czystą bawełnianą ściereczką lub tetrową pieluszką.
Przed przystąpieniem do przyrządzania serka, sito przelej wrzątkiem i pozostaw je do ostygnięcia. Dzięki temu pozbędziesz się z jego powierzchni większości zanieczyszczeń (w tym bakterii, które mogłyby się dostać do serka). Następnie umieść sito nad garnkiem i wyłóż gazą lub innym materiałem, przez który będziesz przecedzać serwatkę. Zrób też trochę miejsca w lodówce - to tam będziesz trzymać całą konstrukcję.
Na materiał delikatnie wyłóż zawartość kubeczków z jogurtem (tyle, ile masz albo ile zmieści się na sicie). Zbierz rogi gazy lub ściereczki i zwiąż je sznureczkiem lub gumką recepturką. Uwaga - "paczuszka" z jogurtem nie powinna być związana zbyt ściśle.
Po około dobie powinieneś uzyskać kremowy serek, który świetnie sprawdzi się do smarowania pieczywa. Możesz go również - wschodnim sposobem - podawać jako dip do warzyw, krakersów czy porwanych na kawałki chlebków pita. Jest lepszy od większości sklepowych serków, w których często można znaleźć różne zagęszczacze czy emulgatory.
Po mniej więcej 2-3 dniach uzyskasz zwarty ser, z którego możesz przygotowywać serniki (nie wymaga mielenia, w przepisie zastąp nim twaróg w proporcjach 1:1) albo utoczyć kulki, które można np. zamarynować w oliwie. Po tym czasie z 400 g jogurtu naturalnego (jeden duży kubek) powinieneś uzyskać około 150 g serka.
Rady:
Składniki:
Sposób przygotowania:
Autor: Agnieszka Kręglicka (przepis pochodzi z magazynu "Wysokie Obcasy")