18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Dlaczego nigdy nie powinno się mrozić dobrej wódki? Zdaniem eksperta to wcale nie poprawia jej smaku

Wódka najlepiej smakuje, kiedy jest porządnie zmrożona? Okazuje się, że eksperci odradzają taki sposób postępowania. Przynajmniej w przypadku trunku dobrej jakości.
Zobacz wideo

Przed większością zakrapianych imprez wódka ląduje zwykle w zamrażalniku, gdzie porządnie się schładza. Zdaniem cytowanego przez Business Insider Francoisa Thibaulta z Grey Goose, jeśli wódka należy do tanich, taki sposób postępowania może nam pomóc złagodzić jej ostry, piekący smak. Ekspert twierdzi jednak, że alkohol dobrej jakości nie wymaga mrożenia, ponieważ jego smak powinien być odpowiednio wyważony.

Jak zatem powinno się pić dobrą wódkę? Najlepsza będzie dla niej temperatura pokojowa. Tylko w ten sposób uda nam się bowiem wychwycić wszystkie smaki i aromaty tego rodzaju alkoholu. W dobrej jakości wódce smakosze potrafią wychwytywać świeżość i delikatność charakterystyczną dla vinho verde albo ciężkie nuty jak w dostojnym burgundzie.

Jeśli już musicie chłodzić trunek, jego temperatura nie powinna przekraczać 0 stopni Celsjusza. Zalecenia, jak należy serwować daną wódkę, powinniście znaleźć również na jej opakowaniu.

Więcej na ten temat:

Co zrobić, gdy wódka zamarznie?

Czy zdarzyło się wam kiedyś schłodzić wódkę tak mocno, że wewnątrz wytworzyła się bryła lodu? Niepokoicie się, że to oznaka złej jakości trunku?

Wódka oczywiście może zamarznąć, zwłaszcza wtedy, gdy wasz zamrażalnik bardzo mocno chłodzi. W końcu częściowo składa się z wody, która w temperaturze poniżej zera zamienia się w lód.

- To nie jest nic nadzwyczajnego, że po wstawieniu wódki do zamrażarki w butelce pojawia się lód - wyjaśnia na łamach "Gazety Krakowskiej" Sergiusz Gwoździej, dyrektor firmy Polmos Białystok. - Jeżeli w domowym urządzeniu jest temperatura około 20 stopni Celsjusza poniżej zera, to po kilku godzinach w wódce wytrącą się kryształki lodu.

Jeśli w wódce dobrej jakości pojawi się lód, nie oznacza to, że coś z nią jest nie tak. To raczej znak, że nie obchodziliśmy się z nią we właściwy sposób.

Ku-ku, ku-ku. Lepsza kukułka w kieliszku, niż gołąb na dachu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.