Ciasto snikers to kakaowo-orzechowy przekładaniec. Ciasto jest słodkie i sycące, doskonale nadaje się na wszelkiego typu imprezy, przyjęcia czy uroczystości, również na spotkania towarzyskie najmłodszych. W szybszej i prostszej wersji można je przyrządzić bez pieczenia, przekładając warstwy herbatnikami. Jeśli mamy więcej czasu oraz chęci, możemy przygotować kakaowe i orzechowe spody. Warto, bo ciasto przypomina smakiem i słodyczą najlepsze torty. Można go podać w tej roli podczas kolejnego urodzinowego przyjęcia. Ciasto snikers w wersji pieczonej jest dość czaso- oraz pracochłonne, ale warto się nad nim nieco pomęczyć. Efekt zachwyca i naprawdę przypomina w smaku ulubiony batonik, choć jest jeszcze lepsze.
Jak upiec ciasto snikers?
Na placek kakaowy:
- 7 jajek
- 70 g mąki pszennej
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 120 g cukru pudru
- Na placek orzechowy:
- 5 białek
- 250 g orzechów włoskich
- 120 g cukru pudru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Pozostałe:
- 5 żółtek
- pół szklanki mleka
- 120 g cukru
- 300 g masła
- 1 puszka słodkiego mleka skondensowanego
- 3-4 łyżki orzechów włoskich (siekanych)
- kawałek gorzkiej czekolady
Ciasto snikers pieczone - jak zrobić?
- Warto zacząć od zagotowania w wodzie mleka skondensowanego. Puszka powinna znajdować się cała w wodzie i gotować się przez około 3 godziny. W ten sposób otrzymamy karmel.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie placka kakaowego. Ubijamy pianę z białek. Następnie stopniowo dodajemy cukier, po czym kolejno po jednym żółtku. W misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia oraz kakao. Mieszankę stopniowo dodajemy do masy jajecznej, mieszając. Sięgamy po formę do ciasta o wymiarach 35x24. Smarujemy ją masłem, posypujemy mąką lub bułką tartą. Przelewamy surowe ciasto, po czym pieczemy przez 30 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu placek studzimy, po czym kroimy na pół, aby powstały dwa blaty.
- Przygotowanie placka orzechowego zaczynamy również od ubicia piany z białek. Stopniowo dosypujemy do niej cukier, wciąż ubijając. W misce mieszamy mąki z proszkiem do pieczenia oraz posiekanymi orzechami włoskimi. Dodajemy do piany z białek i mieszamy. Ciasto pieczemy w formie 35x24 przez około 25 minut w temperaturze 180 stopni C.
- Przygotowujemy masę. Mieszamy 5 żółtek z mlekiem oraz cukrem, po czym masę gotujemy, cały czas mieszając. Studzimy. Masło miksujemy na puszystą masę. Stopniowo dodajemy ostudzoną masę z żółtek I mleka, cały czas miksując.
- Układamy w formie połówkę ciasta kakaowego. Rozsmarowujemy na niej połowę masy maślano-żółtkowej. Przykrywamy plackiem orzechowym. Smarujemy karmelem. Przykrywamy drugim plackiem kakaowym. Rozsmarowujemy resztę masy. Posypujemy posiekanymi orzechami I startą gorzką czekoladą.
Zobacz wideo Ciasto a la Snickers z kremowym karmelem - sprawdź nasz przepis. Nie pożałujesz
Ciasto snikers bez pieczenia – jak zrobić?
Bardzo prostym i szybkim sposobem na przygotowanie ciasta snikers, jest wybranie opcji bez pieczenia.
Składniki:
- 720 g herbatników
- 1 puszka mleka skondensowanego słodkiego
- 70 g orzeszków ziemnych
- 150 g masła orzechowego
- 200 g masła
- 1 litr mleka
- 2 żółtka
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki oleju
- kawałek gorzkiej czekolady
Ciasto snikers bez pieczenia - przygotowanie krok po kroku:
- Zaczynamy od przygotowania karmelu z mleka skondensowanego. Potem przechodzimy do przygotowania budyniu. Jedną szklankę mleka wymieszać z żółtkami mąką pszenną, mąką ziemniaczaną oraz z cukrem. Pozostałą część mleka zagotować. Dolać do niego mieszankę z mleka, żółtek, mąki oraz cukru. Wymieszać i zagotować. Ostudzić.
- Masło zmiksować na puszystą masę. Dodać do niego wystudzony budyń. Zmiksować to z połową karmelu oraz masłem orzechowym.
- Przygotować dużą formę. Wyłożyć ją papierem do pieczenia, następnie poukładać na niej herbatniki. Na nich rozsmarować masę, potem znów ułożyć herbatniki. Powinno powstać około 5 warstw. Na wierzch wysypać posiekane orzechy oraz polać roztopioną czekoladą wymieszaną z olejem. Ciasto schłodzić w lodówce. Najlepiej podawać kolejnego dnia.
Zobacz też: Miodownik - przepis. Jak przygotować ciasto i krem do miodownika?