Jak wyhodować w domu cytryny? Wyjaśniamy krok po kroku

Wyhodowanie cytryny z pestki to pestka. Co prawda wymaga to nieco więcej pracy i cierpliwości, niż w przypadku innych roślin, ale uwierzcie nam - warto! Jak wyhodować cytryny w domu? Przedstawiamy prosty poradnik.

Cytryny można uprawiać w doniczce

Choć cytryny sprowadza się do Polski z krajów egzotycznych, można je uprawiać również w naszym kraju, w zaciszu własnego domu. Wymagają nieco więcej opieki od zwykłego kwiatka w doniczce, ale jeśli ją otrzymają, odwdzięczą się pięknym wyglądem, cudownym zapachem i owocami, które można wykorzystać w kuchni. Jak twierdzą domowi plantatorzy, są o niebo lepsze od tych, które dostaniecie w sklepach. Jak się zabrać za uprawę cytryn? Oto krótki poradnik.

Jak posiać cytrynę? Potrzebujecie tych kilku rzeczy:

  • pestki lub sadzonki owocującej cytryny
  • ziemi do cytrusów (próchnicznej, lekko kwaśnej, o poziomie pH między 5 a 6,5)
  • opcjonalnie keramzytu (warstwy drenażowej, która uniemożliwi gnicie korzeni poprzez lepszy przepływ wody w doniczce)
  • doniczki o średnicy ok. 8 centymetrów z dziurą na dole + podstawki
  • folii spożywczej
  • opcjonalnie specjalnej lampy do uprawy roślin

Jak wyhodować drzewko cytrynowe?

Młoda cytryna wyhodowana z pestki.Młoda cytryna wyhodowana z pestki. Fot. Shutterstock/Yuttapol Phetkong

  1. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w pestkę lub sadzonkę cytryny. Można je dostać w sklepach ogrodniczych. Aby wyhodować drzewko z pestki, można wykorzystać owoc cytryny ze sklepu. Wystarczy wyjąć ze środka pestkę i opłukać ją pod bieżącą wodą. Dzięki temu pozbędziecie się z jej powierzchni cukru, który jest pożywką dla grzybów, przez które cytryna może nie wyrosnąć. Następnie należy lekko uszkodzić powierzchnię pestki cytryny, na przykład za pomocą papieru ściernego lub nożyka. W ten sposób będzie łatwiej wchłaniać z gleby wodę i składniki odżywcze.
  2. Na dnie doniczki wysypujemy warstwę keramzytu, a następnie ziemię, tak aby zapełnić 3/4 wysokości naczynia. W środku podłoża wciskamy pestkę - powinna znajdować się około 1,5 centymetra od powierzchni. Następnie za pomocą zraszacza nawadniamy glebę.
  3. Doniczkę z pestką owijamy u góry folią spożywczą, w której robimy niewielkie otwory, aby umożliwić przepływ powietrza.
  4. Tak posianą cytrynę ustawiamy w nasłonecznionym miejscu, w którym temperatura wynosi około 16-20 stopni Celsjusza. Jeśli słońca jest zbyt mało, warto zaopatrzyć się w specjalną lampę do uprawy roślin, która zapewni wzrastającym roślinkom odpowiednie warunki.
  5. Do momentu wykiełkowania pestki, ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona. Gdy po kilku tygodniach pojawią się kiełki, można pozbyć się folii.

Jak pielęgnować drzewko cytrynowe? Kilka złotych porad

Cytryny rosną w miejscach o klimacie ciepłym i suchym, więc takie warunki najbardziej sprzyjają ich rozwojowi. Latem warto postawić doniczkę na balkonie. W chłodniejszych miesiącach cytryna przechodzi w stan spoczynku. Wtedy najlepiej trzymać ją w domu, w suchym miejscu w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza.

Ziemia, w której rośnie cytryna, powinna być stale wilgotna. Należy jednak uważać z przesadnym podlewaniem, gdyż zbyt duża wilgoć sprawia, że korzenie zaczynają gnić.

Odpowiednie nasłonecznienie to klucz do sukcesu, ale cytryny nie tolerują bezpośredniego silnego słońca. Warto więc ustawiać je w jasnym miejscu, ale takim, które nie jest narażone na bezpośrednie padanie promieni światła.

Młode drzewko cytrynowe warto przesadzać raz do roku do nieco szerszej doniczki (wystarczą 2-3 centymetry). Należy je też regularnie nawozić.

Cytryny źle reagują na obecność gazu, którego używa się w kuchenkach. Jeśli taką posiadacie, zaleca się, by nie ustawiać drzewka w kuchni.

Czy i kiedy pojawiają się owoce?

Może minąć nawet kilkanaście lat, zanim drzewko zakwitnie i wyda owoce.Może minąć nawet kilkanaście lat, zanim drzewko zakwitnie i wyda owoce. Fot. Shutterstock/Massimo Parisi

Aby na drzewku pojawiły się owoce, potrzeba dużo... bardzo dużo cierpliwości. Może bowiem minąć nawet kilkanaście lat zanim drzewko zakwitnie i wyda owoce. Jeśli nastawiacie się na hodowanie cytryny w celu zbioru owoców, najlepiej jeśli do posadzenia wykorzystacie sadzonkę owocującej już cytryny. Roślinka, która wyrosła z pestki, nie zawsze bowiem daje owoce.

Nawet jeśli nie uda się wam wyhodować cytryn, jest to roślina ozdobna, więc z pewnością nie pożałujecie, że ją posadziliście. Dodatkowo jej liście wydzielają przyjemny aromat, który może wpływać odprężająco (niektóre źródła podają, że potrafi on łagodzić ból głowy). Jakie jeszcze właściwości ma cytryna? Zobaczcie poniższe wideo.

Zobacz wideo

Zobacz również:



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.