Zanim wykorzystamy przepis na paprykę konserwową, warto wiedzieć, jaką paprykę kupić. Która sprawdzi się najlepiej do przetworów? Papryka oprócz kolorów czy ostrości różni się także… płcią. To duże uproszczenie, ale dzielimy papryki na żeńskie i męskie. Te żeńskie mają od spodu cztery wypukłe końców. Męskie mają tylko trzy.
Dlaczego warto to wiedzieć? Ponieważ do przetworów zdecydowanie lepiej sprawdzą się papryki żeńskie. Mają one dużo nasion, są znacznie słodsze. Świetnie nadają się do przetworów, na kanapkę czy po prostu do chrupania. Te męskie lepiej wykorzystać do pieczenia czy duszenia. Skoro już to wiemy, oto nasz najszybszy przepis na paprykę konserwową.
Słoiki bardzo dokładnie myjemy, wycieramy do sucha. To bardzo ważne w procesie pasteryzacji. Więcej na ten temat dowiesz się tu:
Paprykę czyścimy z nasion i kroimy w paseczki. Następnie przekładamy do miski. Czosnek kroimy w plasterki i dodajemy do papryki. Zasypujemy wszystko solą, zalewamy octem. Dodajemy cukier i mieszamy. Tak przygotowane warzywa odstawiamy na godzinę. Po tym czasie wkładamy paprykę do słoików, przekładamy do każdego słoika kilka plasterków czosnku i zalewamy zalewą octową. Słoiki szczelnie zamykamy i przystępujemy do pasteryzacji.