Sezon już całkiem w pełni. Jak długo gotować grzyby? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista

Przynieśliście pełne kosze grzybów z lasu? Czas przygotować pyszne dania z nimi w roli głównej. Dziś podpowiadamy, jak długo należy gotować grzyby. Jak się okazuje... to zależy.

Ze świeżych grzybów, dopiero co przyniesionych z lasu, można zrobić pyszne zupy czy sosy. Część warto także obgotować i zawekować w słoikach, by mieć zapasy na później. Dziś podpowiemy, jak długo należy gotować poszczególne gatunki grzybów leśnych.

Gotowanie grzybów świeżych i mrożonych

Ważną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest to, czy grzyby są młode czy już starsze. Te młode szybciej zrobią się miękkie. Ich wielkość również jest nie bez znaczenia! Niewielkie, młode i jędrne podgrzybki czy maślaki będą dobre już po 10-15 minutach gotowania. Kozaki, kurki i boczniaki powinno się gotować około 20-25 minut, natomiast  spore rydze i borowiki potrzebują nawet 30-35 minut. Grzyby przed gotowaniem najlepiej pokroić na mniejsze części, a aby sprawdzić, czy nadają się już do spożycia, można uszczknąć odrobinę i spróbować.

Gotujecie mrożone grzyby? Potrzebny czas będzie taki sam, jak w wypadku świeżych. Najlepiej rozmrozić je przed wrzuceniem na gorącą wodę.

Zobacz wideo Risotto grzybowe z boczkiem [PRZEPIS]

Ugotowane niejadalne stają się jadalne?

Wiele osób wciąż wierzy, że niejadalne lub trujące grzyby wystarczy ugotować, aby straciły one toksyny i stały się jadalne. To niestety nieprawda. Rzeczywiście, grzyby po ugotowaniu stają się lżej strawne, ale dotyczy to przyswajania ich przez organizm, a nie toksyczności. Co więcej, jeśli ugotujemy trujący grzyb w zupie, toksyny przedostaną się do całego dania, nawet gdy wyjmiemy go i wyrzucimy.

Choć często można usłyszeć "ja ugotowałem i nic mi nie było", lepiej nie ryzykować. Komuś nic się nie stało, ale ty możesz doświadczyć przykrych dolegliwości lub nawet zagrożenia życia.

A co z suszonymi?

Jeśli zaś chcecie dodać do potrawy suszone grzyby, pamiętajcie, by je wcześniej namoczyć. W ciepłej wodzie powinny spędzić kilka godzin, a najlepiej całą noc. Grzyby były suszone w całości? Gotuj je 25-30 minut. Przed ususzeniem pokrojono je na kawałki? Wystarczy im 10-15 minut.

Uwaga: wodę z suszonych grzybów można wykorzystać do doprawienia zupy. Najlepiej jednak przecedzić aromatyczną wodę przez sitko, bowiem mógł w niej zostać piasek z suszonych grzybów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.