Racuchy drożdżowe to klasyk. Jak je zrobić, by smakowały jak babcine?

Racuchy drożdżowe najlepiej smakują u babci. Nie będziemy was oszukiwać. Takich jak u niej nie dostaniecie nigdzie indziej. Oprócz składników liczy się bowiem towarzystwo, w którym się nimi zajadamy! Ale bez problemu możemy spróbować usmażyć racuchy drożdżowe z jabłkami i starać się, by smakowały jak te babcine. Tajemnica tkwi w dodatku maślanki. To musi być maślanka! Ani kefir, ani jogurt nie zastąpią tego smaku.

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe z jabłkami. Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej,
  • 10 g świeżych drożdży – ewentualnie mogą być też suszone,
  • 1 jajko,
  • 0,5 szklanki mleka,
  • 0,5 szklanka maślanki – to ważne, nie możemy zastąpić jej kefirem czy jogurtem naturalnym,
  • 2,5 łyżki cukru,
  • 2 jabłka – najlepiej kwaśne,
  • tłuszcz do smażenia – zwykły olej roślinny lub olej kokosowy.

Racuchy na maślance. Przygotowanie:

Z podanego przepisu na racuchy na maślance wychodzi około 15-20 placuszków. Wszystko zależy od wielkości racuchów. Od czego zaczynamy? Na początek musimy przygotować zaczyn drożdżowy. W kilku łyżkach ciepłego – ale nie gorącego – mleka rozpuszczamy drożdże, dwie łyżki mąki, pół łyżki cukru. Dobrze mieszamy i rozbijamy grudki widelcem. Odstawiamy zaczyn drożdżowy na 15 minut. Po tym czasie powinien podwoić swoją objętość. Jeśli tak się nie stanie, musimy rozpocząć przygotowanie zaczynu jeszcze raz. Problem z wyrastaniem może być spowodowany nieświeżymi drożdżami.

Zobacz wideo

Podczas gdy zaczyn rośnie, my przesiewamy mąkę. Dodajemy pozostałe mleko, maślankę, jajko, cukier. Myjemy, obieramy i kroimy na drobną kostkę jabłka. Gotowy zaczyn drożdżowy przelewamy do ciasta. Mieszamy delikatnie. Do dobrze wymieszanego ciasta dodajemy pokrojone jabłka. Mieszamy i odstawiamy dosłownie na kilka minut. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni. Racuchy powinny smażyć się w głębokim tłuszczu. Gdy na cieście ponownie pojawią się pęcherzyki powietrza, zaczynamy smażyć racuchy na maślance. Gotowe racuchy drożdżowe odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach. Podajemy z ulubionymi dodatkami – na przykład cukrem pudrem czy konfiturami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA