Więcej informacji na temat kuchennych porządków znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Na okapie osadzają się opary, tłuszcz i resztki przygotowywanych dań. To sprawia, że często nie działa on tak jak powinien. Wierzchnią część tego kuchennego sprzętu staramy się sprzątać regularnie, ponieważ łatwo jest zauważyć gromadzący się na niej brud. Inaczej sprawa wygląda z filtrami, jeśli gotujemy codziennie, wentylację powinniśmy czyścić przynajmniej raz w tygodniu.
Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę
Jak wyczyścić okap? Istnieje kilka domowych sposobów
Regularne mycie wentylacji sprawi, że będzie ona dobrze spełniać swoje zadanie. Przed przystąpieniem do dalszej pracy, pamiętaj o wyłączeniu sprzętu.
- Najprostsze środki są często najbardziej pomocne. Okap możesz więc wyczyścić za pomocą ciepłej wody i płynu do naczyń. Mikstura ta świetnie radzi sobie z tłuszczem. Jeżeli filtr jest mocno zabrudzony, włóż go do roztworu z gorącą wodą na godzinę. Po tym czasie wystarczy tylko przetrzeć element gąbką.
- Jeśli jest taka możliwość, używaj specjalnych filtrów do zmywarki.
- Filtry możesz myć zawsze w taki sam sposób. Zwróć jednak uwagę na to, z jakiego materiału zrobiona została obudowa. Od tego zależy sposób, w jaki należy ją wyczyścić. Z brudem na stali nierdzewnej poradzi sobie... oliwka dla niemowląt. Najpierw przetrzyj tłuste miejsce ściereczką zwilżoną gorącą wodą, a następnie za pomocą gąbki nałóż oliwkę.
- Ciekawym sposobem na wyczyszczenie okapu jest zastosowanie rozpuszczalnika do farb. Ta alternatywa sprawdzi się w przypadku, gdy zabrudzenia powstały w trudno dostępnym miejscu. W czyszczeniu pomoże niewielki pędzelek. Po wszystkim umyj okap wodą z płynem do mycia naczyń.
- Woda z octem szybko rozprawi się z brudem. Do buteleczki ze spryskiwaczem wlej oba płyny w proporcji 1:1 i energicznie wymieszaj, a następnie spryskaj nim obudowę. Roztwór pozostaw na 10 minut. Po tym czasie możesz przystąpić do szorowania.