Więcej ciekawych artykułów z poradami domowymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl
W ogrodach można spotkać dwa rodzaje ślimaków - z muszlą i bez (pomrowy). Większe szkody powodują mięczaki drugiego typu (nagie), ale wszystkie mogą niszczyć rośliny. Jednak ślimaki są też pożyteczne, bo zjadają resztki martwych zwierząt i roślin oraz pomagają tworzyć ziemię kompostową. Jeśli jednak nie masz ochoty na ich "odwiedziny" w swoim ogrodzie, wypróbuj skuteczne i tanie sposoby na ślimaki.
Walkę ze ślimakami zacznij od ich odstraszenia. Jak? Przede wszystkim posadź rośliny, których nie lubią:
Po drugie zadbaj, aby w twoim ogrodzie zagościły zwierzęta, które są naturalnymi wrogami ślimaków:
Dodatkowo postaraj się odgrodzić rośliny posypując ziemię wokół nich szorstkimi i sypkimi substancjami (w suche dni):
Możesz też zrobić oprysk z kawy (również z dodatkiem cynamonu) bądź posyp ziemię kawowymi fusami lub mielonym cynamonem. Tak samo możesz posypać ziemię sodą oczyszczoną lub solą, ale nie są to zbyt humanitarne metody walki ze ślimakami.
W ostateczności ustaw pułapki np. zrób wgłębienie w ziemi, umieść w nim pojemnik i wypełnij piwem (albo sałatą bądź innym przysmakiem). Następnego dnia wyjmij ślimaki i wynieś je na minimum 20 metrów od ogrodu (byle nie do sąsiada).
Jak zapobiegać zalęgnięciu się mięczaków w ogrodzie? Przede wszystkim trzeba dbać o porządek w ogrodzie - kosić regularnie trawę i nie zostawiać na kupie np. gałęzi czy desek. Rośliny podlewać wyłącznie wcześnie rano, aby nie tworzyć ślimakom dobrych warunków do rozwoju.