Jak doczyścić przypalony garnek? Ta popularna przyprawa może zdziałać prawdziwe cuda

Masz przypalone garnki czy patelnie i nie wiesz, jak je skutecznie wyczyścić? Mamy tanie i proste rozwiązanie. Ta popularna przyprawa sprawi, że naczynia będą jak nowe. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.

Więcej podobnych treści znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Osad z herbaty? Plamy z sosu? Usuniesz je bez problemu dzięki produktowi, który masz w kuchni

Czyszczenie przypalonych naczyń i innych, równie brudnych przyborów kuchennych, potrafi być prawdziwą zmorą. Ale na szczęście jest tanie i skuteczne rozwiązanie, które warto wykorzystać w swojej kuchni. Do wyczyszczenia garnków warto wykorzystać sól. Ta niepozorna substancja potrafi zdziałać cuda i doczyścić nawet największe zabrudzenia.

Sól kuchenna świetnie czyści przypalone garnki i patelnie. Zobacz, w jaki sposób  

Jak wyczyścić przypalone garnki i patelnie solą? Wsyp na dno naczynia szklankę soli i zalej trzema szklankami wody. Pozostaw mieszankę na przynajmniej sześć godzin (najlepiej na noc). Wylej miksturę, a naczynie umyj dokładnie wodą z płynem do naczyń. Jeśli wciąż są zabrudzenia, powtórz proces, ale tym razem wodę z solą zagotuj. 

Można też czyścić naczynia solą na sucho. Jak? Należy posypać brudne miejsce solą i szorować do czysta. Warto jednak pamiętać o pewnej zasadzie: na sucho czyścimy głównie naczynia żeliwne i że stali nierdzewnej. Inne (np. emaliowane) mogą się zniszczyć pod wpływem szorowania. 

Ale soli można użyć do czyszczenia innych powierzchni. Zobacz, jakie jeszcze ma zastosowania.

Inne zastosowania soli kuchennej. Wyczyścisz nią różne powierzchnie

Za pomocą soli kuchennej możesz także wyczyścić następujące przedmioty:

  • deskę do krojenia - wysyp sól i czyść połówką cytryny, robiąc okrężne ruchy,
  • odpływ w kuchennym zlewie - wsyp kilka łyżek soli i zalej wrzątkiem. Uwaga! Tylko gdy masz metalowe rury pod zlewem. W innym przypadku do płukania użyj bardzo ciepłej wody;
  • pleśń na ścianach - zrób pastę z soli i odrobiny soku z cytryny (sól nie może się rozpuścić) i nałóż na pleśń. Zostaw na pół godziny i zmyj letnią wodą. W razie potrzeby powtórz czynności.
Więcej o: