Przetwory z pomidorów obowiązkowe do zrobienia późnym latem. Poznaj cztery przepisy na weki do zup i... drinków

Przetwory z pomidorów na zimę to najlepszy sposób na zachowanie letnich smaków na dłużej. Dziś mamy dla was cztery sprawdzone przepisy na weki z pomidorów, które podrasują każde danie. Podpowiemy też, jakie słoiki do przetworów sprawdzą się najlepiej. Od razu zdradzimy też pewien sekret: zupa z sokiem z poniższego przepisu nie ma sobie równych.
Zobacz wideo

Schyłek lata to najlepszy czas na delektowanie się smakiem, dojrzałych, soczystych pomidorów. Bez problemu możemy ten smak zapakować do słoików, zakręcić i schować do piwnicy, a kiedy zatęsknisz za letnimi smakami, zawsze będziesz mieć pod ręką słoiczek przecieru lub aromatycznego soku. Dziś mamy dla ciebie proste przepisy na przetwory z pomidorów, które świetnie podrasują smak wielu potraw, w tym domowej zupy, pizzy oraz wielu makaronów. Zacznijmy jednak od początku.

Słoiki na przetwory. Jakich należy użyć, by cieszyć się ulubionymi wekami przez wiele miesięcy?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, by słoiki, których chcemy używać, były nieuszkodzone, a zakrętki nie nosiły żadnych śladów zabrudzeń np. rdzy. Jeśli na słoiku będzie nawet najmniejsza rysa, istnieje ryzyko, że podczas procesu pasteryzacji słoik nie wytrzyma ciśnienia i pęknie. Z kolei zanieczyszczona zakrętka nie tylko przeniesie do środka bakterie, ale nie "zassie" się tak jak powinna, przez co weki nie zapasteryzują się, jak należy i najzwyczajniej w świecie nie przetrwają próby czasu.

Kolejną rzeczą jest ich czystość. Zanim napełnimy słoiki smakołykami, musimy mieć pewność, że są sterylne i wyparzone - nie ma tu znaczenia, czy używamy nowych słoików, czy używanych. Zawsze należy je wyparzyć, najlepiej dwukrotnie - najpierw we wrzątku, później przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 100 stopni. Nie wolno zapomnieć także o zakrętkach.

Zanim wybierzemy słoiki, zwróćmy także uwagę, w jaki sposób będziemy pasteryzować nasze przetwory. Do pasteryzacji na sucho, czyli w piekarniku, ale także do wekowania we wrzątku, najlepiej nadają się słoiki zakręcane, potocznie nazywane słoikami twist off. Są to najbardziej uniwersalne słoiki, które także można napełnić gorącymi przetworami i szybko zakręcić - wówczas zapasteryzują się same. Słoiki z gumką należy pasteryzować we wrzątku, ale z większą ostrożnością - gumka musi ściśle przylegać, a poziom wody powinien być niższy niż gumka. Takich słoików lepiej nie wekować w piekarniku - gumka z pewnością się rozpuści, a słoik nie spełni swojej funkcji.

Przetwory z pomidorów na zimę - cztery niezawodne przepisy, które musisz wypróbować

Domowy przecier z pomidorów - idealny do pizzy i spaghetti

Składniki:

  • ok. 4 kg pomidorów dowolnej odmiany
  • ok. 8-10 ząbków czosnku
  • sól, pieprz, szczypta oregano
  • opcjonalnie: 2-3 gałązki świeżego lubczyku

Sposób wykonania:

  1. Pomidory opłucz, pokrój na kawałki. Następnie podziel je na kilka partii - wszystkie nie zmieszczą się do garnka. Nie musisz ich obierać ani usuwać nasion.
  2. Do dużego garnka włóż pierwszą partię - ok. kilograma i podsmażaj na wolnym ogniu. Kiedy zmiękną, dodaj kolejną partię i w ten sposób przygotuj wszystkie pomidory.
  3. Obrany czosnek przeciśnij przez praskę lub drobno posiekaj. Dodaj do pomidorów i gotuj, aż skórka owoców zmięknie. Następnie za pomocą praski do ziemniaków dokładnie je rozgnieć. Dopraw solą, pieprzem i bazylią. Dodaj także lubczyk. Gotuj, aż nadmiar płynu odparuje.
  4. Kiedy uzyskasz już w miarę gęsty sos, przygotuj gęste sito lub przecierak. Następnie przetrzyj dokładnie wszystkie pomidory, by pozbyć się kawałków skórki i pestek. Przetarte pomidory przełóż do garnka i na wolnym ogniu gotuj, aż konsystencja będzie ci odpowiadała. 
  5. Przecier przelej do wyparzonych słoiczków. Następnie szybko je zakręć i odwróć denka do góry, by zakrętki się zassały. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Suszone pomidory w oleju z ziołami. Najlepsze do sałatek i... śledzi

Składniki:

  • ok. 3 kg pomidorów, najlepiej niewielkich odmian, które są bardziej mięsiste
  • 1 główka czosnku
  • 1 l oleju roślinnego
  • 0,5 l oliwy z oliwek
  • 3-4 łyżki octu
  • sól
  • ulubione zioła: oregano, bazylia, tymianek

Sposób wykonania:

  1. Pomidory opłucz pod zimną wodą, następnie oderwij ogonki. Przekrój owoce na pół i lekko oprósz solą. Kiedy puszczą sok, ułóż połówki pomidorów na blaszce. Włóż je do zimnego piekarnika rozgrzanego do 100 stopni i włącz funkcję termoobiegu. Susz pomidory przez 6-8 godzin przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, aż będą wyraźnie pomarszczone, ale nie wysuszone do końca - nie powinny się łamać.
  2. Świeże zioła porwij dłońmi, czosnek obierz i opcjonalnie pokrój każdy ząbek na pół. Całość przełóż do miski, dodaj pomidory i 3 łyżki octu. Wymieszaj dokładnie i odstaw na 10 minut.
  3. Olej i oliwę wlej do garnka i doprowadź do wrzenia.
  4. Przygotuj sterylne słoiki i włóż do nich pomidory wraz z dodatkami. Słoiki wypełnij tak, by zostało ok. 2-3 cm pustej przestrzeni do poziomu zakrętki. Następnie zalej je gorącym (ale nie wrzącym) olejem i szybko zakręć słoiki. Odwróć je do góry denkami i otul kilkoma ręcznikami lub grubym kocem. W takim stanie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Wskazówka: Do pomidorów możesz dodać suszoną żurawinę, kapary w zalewie lub oliwki.

Sok z pomidorów. Zrobisz z nim najlepszą zupę i popularnego drinka

Składniki:

  • ok. 2 kg dojrzałych, soczystych pomidorów
  • kilka ząbków czosnku do smaku (można pominąć)
  • 2 gałązki świeżego lubczyku
  • 1 gałązka selera naciowego
  • sól, pieprz, sok z cytryny

Sposób wykonania:

  1. Pomidory sparz we wrzątku i obierz ze skórki. Następnie je przełóż do większego garnka i chwilą podsmażaj, by puściły sok. 
  2. Czosnek przeciśnij przez praskę, lubczyk i seler możliwie drobno posiekaj i dodaj do pomidorów. Dopraw do smaku solą, pieprzem i bazylią i gotuj na wolnym ogniu, aż pomidory będą zupełnie miękkie, a skórka będzie łatwo odchodzić.
  3. Ugotowane pomidory przetrzyj przez sito, by pozbyć się pestek. Ponownie zagotuj, ale nie redukuj zbyt długo, by zachować rzadką konsystencję soku.
  4. Przygotuj słoiki lub zakręcane butelki. Wlej do niech sok i szczelnie zakręć. Następnie włóż je do garnka wyłożonego ściereczkę i zalej wodą do ok. 3/4 wysokości. Pasteryzuj przez 7 minut. Następnie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Żeby ułatwić sobie pracę, obrane pomidory możesz przecisnąć w sokowirówce, jednak moim zdaniem sok przygotowany w ten sposób jest dużo smaczniejszy.

Ten sok świetnie zastępuje koncentrat w pomidorowej, ale także jest nieodłącznym składnikiem popularnego drinka Krwawa Mery. Koniecznie wypróbuj ten przepis i zaskocz swoich gości.

Kiszone pomidory - porcja zdrowia zamknięta w słoiku

Składniki na 4 słoiki:

  • ok. 2 kg niewielkich pomidorów (najlepiej, żeby miały dużo miąższu, a mniej soku)
  • 4 gałązki kopru razem z baldachami
  • 8-10 ząbków czosnku
  • większy korzeń chrzanu
  • 4 listki laurowe i 8 kulek ziela angielskiego oraz pieprzu ziarnistego
  • solanka: 2 litry wody i 4 stołowe łyżki soli do przetworów

Sposób wykonania:

  1. Przygotuj czyste, wyparzone słoiki twist off. Pomidory umyj, oderwij szypułki. Następnie wkładaj je dość ciasno do słoików.
  2. Do każdego słoika włóż listek laurowy, kawałek chrzanu, gałązkę kopru oraz 2 ziela angielskie i 2 kulki pieprzu.
  3. Do garnka wlej wodę i rozpuść w niej sól. Zagotuj i odstaw na 5 minut, by lekko przestygła. Następnie zalej nią pomidory i zakręć słoiki. Następnie odstaw słoiki na kilka dni w pokojowej temperaturze, by zaczęły fermentować. Kiedy zauważysz, że fermentacja ustała, możesz je zapasteryzować.
  4. Piekarnik rozgrzej do temperatury 80 stopni i włóż do niego słoiki. Pasteryzuj przez ok. 15-20 minut i wyłącz grzanie. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA