Nawóz z bananów. Podlej kilka razy, a twoje pomidory wystrzelą w kosmos. Uważaj jednak na proporcje

Nie od dziś wiadomo, że naturalne metody dbania o rośliny są najlepsze. A jeśli do tego w grę wchodzi wykorzystywanie surowców do maksimum, to już mamy duży powód do domu. Jeszcze większym powodem do dumy będzie to, jak pięknie wyrosną twoje pomidory i inne rośliny, jeśli zastosujesz nawóz z bananów. Przepis jest banalny, ale uważaj na proporcje.

Więcej naturalnych sposobów na piękne rośliny znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Nawóz ze skórek od bananów świetnie działa nie tylko na pomidory, ale także na kwiaty i rośliny doniczkowe. Zawiera bardzo dużo potasu, fosforu i innych związków chemicznych, co świetnie odżywia korzenie roślin i skutecznie odstrasza mszyce, o czym doskonale wiedzą miłośnicy róż ogrodowych. Jak wykonać naturalny nawóz z bananów? Dwie wskazówki są kluczowe. Pierwsze, przed podlewaniem trzeba go odpowiednio rozcieńczyć z wodą. Po drugie - lepiej nie przechowuj go w domu. Zapach jest, delikatnie mówiąc, mało przyjemny. 

Zobacz wideo

Nawóz ze skórek bananów. Rośliny po nim rosną jak szalone

Składniki:

  • kilka skórek bananów
  • woda

Sposób wykonania:

  1. Tutaj nie ma filozofii - skórki od bananów włóż do pojemnika lub na przykład starego wiaderka i zalej wodą. 
  2. Żeby nawóz był intensywny, na dwie skórki bananowe powinien przypadać 1 litr wody. Powstały roztwór umieść w ciepłym miejscu na ok. 4-7 dni, aż skórki zaczną fermentować. 
  3. Przed podlaniem roślin, nawóz trzeba rozcieńczyć z wodą. Najlepsze proporcje to 1:2, przy czym mniejszą część powinien stanowić wyciąg bananowy. 
  4. Gotowym nawozem można podlewać sadzonki bezpośrednio lub za pomocą butelki z końcówką spryskującą (to jest szczególnie przydatne, jeśli używasz nawozu do walki z mszycami). 

Wskazówka: Nawóz ze skórek od bananów możesz wykonać także w iny sposób. Polega on po prostu na zakopaniu pociętych skórek owoców w pobliżu miejsc, gdzie chcemy posadzić nasze rośliny. Warto jednak zrobić to co najmniej dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem, by skórki zdążyły się już trochę rozłożyć i oddać do gleby cenne składniki mineralne. 

Więcej o: