Dżemy to słodkie smarowidła, które można znaleźć w sklepie. Jednak, gdy lato jest w pełni lepiej zrobić je samodzielnie. Dzięki temu wiemy, co jemy i pozbywamy się zbędnych konserwantów i barwników. Lato jest idealnym momentem na ich przyrządzenie. Wiele osób postanawia przygotować je z truskawek, malin, a także porzeczek. Każdy z nich charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, a do tego znajduje koneserów, którzy chętnie po nie sięgają.
Zobacz wideo Z czarnej jagody przyrządzisz nie tylko kompot i dżem, lecz także... wino
Moja prababcia zazwyczaj wykonywała dżem z czerwonej porzeczki. Sama zrywała owoce z krzaków, a później przyrządzała je zgodnie z poniższą recepturą. Jej sekretem na udany dżem było specjalne gotowanie. Robiła to dwukrotnie i powtarzała, że dzięki temu owoce zdobywają odpowiednią konsystencję.
Przepis na dżem z czerwonej porzeczki
Składniki
- 1 kg owoców czerwonej porzeczki,
- 500 g drobnego cukru,
- 100 ml wody.
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności zajmij się owocami. Umieść je pod bieżącą wodą i dokładnie przepłucz. Upewnij się, że nie ma w nich liści, a także kawałków krzaków lub innych nieczystości.
- Gdy owoce są oczyszczone, przenieś je do większego garnka. Wlej do nich odrobinę wody, by w trakcie gotowania nie przywarły do dna i się nie przypaliły. Następnie umieść je na średnim ogniu i gotuj pod przykryciem przez około 5 minut.
- W momencie gdy porzeczki puszczą sok, odsłoń garnek. Gotuj całość na małym ogniu. W tym czasie masa powinna zmniejszyć swoją objętość.
- Gdy to się stanie, zdejmij garnek z ognia i pozostaw dżem do ostudzenia na całą noc. Kolejnego dnia powtórz proces gotowania.
- Do ciepłego musu wsyp drobny cukier i co jakiś czas mieszaj. Poczekaj do większego zgęstnienia.
- Gdy dżem zrobi się gęsty, przelej go do wyparzonych i suchych słoiczków. Dokładnie i mocno zakręć wieczka. Odstaw słoiki do góry dnem, pozostaw do wystudzenia. Tak przygotowane przetwory przechowuj w chłodnym miejscu.