Przepis na kopytka. Wyjdą mięciutkie i jędrne, jeśli zadbasz o mąkę

Wszyscy kochamy kopytka i bez względu na to, z czym je podajesz, muszą być miękkie i jędrne jednocześnie. Przepis na kopytka jest prosty, to w zasadzie ziemniaki i mąka. No właśnie - to od mąki, a nie od ziemniaków, zależy to, czy kopytka wyjdą idealne. Podpowiemy, jak zrobić kopytka i jakiej mąki użyć, żeby były tak pyszne, że będziesz o nich śnić nocami.

Kopytka to bez wątpienia jedno z najlepszych wcieleń ziemniaków, jakie można sobie wymarzyć. Są przepyszne w każdej postaci: z wody i odsmażane, na słodko i na słono z sosem pieczarkowym albo okraszone skwarkami z boczku lub słoniny. Bez względu na to, jakie lubimy kopytka, warto wiedzieć, że jeden prozaiczny błąd może je zniszczyć. Kopytka to ziemniaki, jajko i mąka, prawda? No właśnie. I mąka tak naprawdę decyduje o wszystkim.

Zobacz wideo Kopytka w tej wersji to sztos. Zobacz wideo

Jaka mąka do kopytek? 

Do kopytek używamy mąki pszennej, najlepiej niskiego typu przemiału o dużej zawartości glutenu. Gluten zwiąże składniki i dzięki temu możesz dodać mniej mąki, by kopytka nie wyszły twarde i gumowate (chyba że takie właśnie lubisz). Pamiętaj także, by mąkę do ciasta na kopytka dosypywać stopniowo, żeby nie przesadzić. Lepiej później dosypać w razie potrzeby, niż zepsuć ulubione danie.

Tradycyjny przepis na kopytka

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków mączystych,
  • 200 g mąki pszennej niskiego typu przemiału,
  • 1 średnie jajko,
  • sól do smaku, 
  • gałka muszkatołowa (opcjonalnie),
  • łyżka masła.

Jak zrobić kopytka? Sposób przygotowania:

  1. Obrane ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Następnie rozgnieć je praską lub zmiel w maszynce o drobnych oczkach. Przełóż do miski.
  2. Do przestudzonych ziemniaków dodaj mąkę, jajko oraz płaską łyżeczkę gałki muszkatołowej, jeśli lubisz. Całość dokładnie zagnieć.
  3. Stolnicę lub blat podsyp mąką. Następnie wyłóż ciasto, podziel na części i z każdej uformuj rulon o średnicy ok. 3 cm.
  4. Ostrym nożem wycinaj kluseczki w kształcie rombów i partiami wrzucaj je na wrzątek z dodatkiem soli i masła.
  5. Gotuj na wolnym ogniu przez 3-4 minuty od wypłynięcia. Uważaj jednak, by się nie rozgotowały. Ugotowane kopytka wyłów na talerz i podawaj w ulubiony sposób.
Więcej o: