Choć wielu osobom ze smakami Szczecina kojarzy się jedynie paprykarz, kuchnia szczecińska ma do zaoferowania znacznie więcej wyjątkowych potraw. To chociażby pyszna gęsina, całuski (czyli oponki), czy właśnie paszteciki szczecińskie. Sławę zawdzięczają nie tylko znakomitemu smakowi, lecz także ciekawej historii.
50 lat temu, gdy polską polityką sterował Związek Radziecki, Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała z demobilu (sprzętu wojskowego, który odsprzedawano cywilom) "automat do prigotowlienia pierożkow". Maszyna ta miała służyć wojsku na wypadek nagłej potrzeby żywienia żołnierzy. Pracownicy Społem chcieli jednak nadać pierożkom polską nazwę, która będzie je wyróżniać, a także lepiej odwzoruje sposób ich przygotowywania. Tak powstały paszteciki szczecińskie.
Czym dokładnie są paszteciki szczecińskie? To smażone ciasto drożdżowe przypominające roladki, które tradycyjnie faszeruje się mięsem. Z zewnątrz są chrupiące, zaś w środku miękkie i delikatne. Podaje się je z mocno przyprawionym barszczem z buraków. W czasach PRL-u, gdy wiele półproduktów było niedostępnych, do nadziewania pasztecików używano także pasty jajecznej, rybnej oraz twarogu w wersji na słodko i na słono. Dziś prawie wszędzie można je dostać z farszem z mięsa.
Paszteciki szczecińskie trafiły na rządową listę Produktów Tradycyjnych w 2010 roku. To wyróżnienie zobowiązuje producentów do spełniania pewnych standardów. Jak czytamy na stronie rządowej:
Prawdziwy pasztecik to taki, który produkowany jest z naturalnych składników i podawany jest prosto z maszyny do ich wypieku. Oryginalny pasztecik nie może być mrożony i powtórnie odgrzewany.
Choć w domowych kuchniach raczej trudno o specjalną maszynę do robienia pasztecików szczecińskich, ten rarytas można również zrobić samodzielnie. Przepis jest naprawdę prosty.
Składniki:
Farsz mięsny:
Sposób przygotowania:
Ciasto:
Farsz:
Przygotowanie pasztecików:
Sprawdźcie także nasz przepis na podręczny pasztecik podróżny.
Zobacz również: