Największa na świecie kolekcja whisky idzie pod młotek. Może być warta 8 mln funtów

Zmarły amerykański biznesmen, Richard Gooding, był pasjonatem kolekcjonowania szkockich whisky typu single malt. Po jego śmierci na aukcję wystawiono ponad 3900 butelek. Imponujący zapas alkoholu gromadzony był przez ostatnie 20 lat życia Amerykanina.

Whisky dla kolekcjonera

The Macallan, Bowmore i Springbank - to tylko niektóre destylarnie, z których pochodzą egzemplarze z kolekcji. Richard Gooding był fascynatem whisky, często podróżował do Szkocji i Irlandii, by uzupełniać gabloty w specjalnie zaprojektowanym pokoju, potocznie nazywanym "pubem".

- Obrał sobie za cel posiadanie butelki whisky z każdej destylarni - zdradziła Nancy Gooding, żona kolekcjonera. - Kochał każdy etap poszukiwań, od wynajdywania destylarni przez podróżowanie do testowania alkoholu.

Rzadkie okazy

Licytacją kolekcji zajmuje się dom aukcyjny Whisky Auctioneer. Szacuje się, że najwyższe ceny będą osiągały trunki ze Szkocji i Japonii, gdyż są najrzadsze. Wyższe ceny z pewnością będą miały również whisky pochodzące z destylarni, które już przestały istnieć, np. Stromness czy Dallas Dhu, a także ekskluzywne: The Macallan z 1926 60-letni Valerio Adami czy The Macallan 1926 60-letnia whisky Fine and Rare.

Pracownicy domu aukcyjnego sądzą, że zlicytowane okazy nie będą otwierane i wypijane. Z pewnością zasilą kolejne kolekcje i będą dumą pasjonatów. Zostaną przedmiotem wielu rozmów i sensacji,a następnie znowu trafią do innego kolekcjonera.

Stworzył maszynę, która produkuje alkohol z powietrza - zobacz nasz film:

Zobacz wideo

Kim był Richard Gooding?

Biznesmen Richard Gooding, urodzony w 1946 roku, był wnukiem Jamesa A. Goodinga, założyciela Pepsi Cola Bottling Company of Denver. Richard po swoim dziadku i ojcu został prezesem firmy w latach 1979-1988. Był filantropem, wielbicielem lotnictwa, architektury i podróży. Jako prezes był innowacyjny i kreatywny, jego zdolności przywódcze pomogły firmie odnieś wielki sukces. Nawet po swojej śmierci nie przestaje się dzielić z innymi - jego imponująca kolekcja whiskey po zlicytowaniu z pewnością ucieszy niejednego pasjonata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.