GIS wycofuje partię wędliny z popularnej sieciówki. Powód? Bakterie

Badania Inspekcji Weterynaryjnej wykazały, że w jednej z partii "Mielonki tyrolskiej" dostępnej w sieci sklepów Biedronka obecne są bakterie Listeria monocytogenes. GIS ostrzega przed zakupem.

GIS wycofuje partię mielonki

Po badaniach przeprowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną okazało się, że w jednej z partii "Mielonki tyrolskiej" firmy Kraina Wędlin, dostępnej w sieci sklepów Biedronka, obecne są bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie produktu może prowadzić do zachorowania na listeriozę.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt – Mielonka tyrolska, Kraina Wędlin, 270 g
  • Numer partii: 02035S
  • Termin przydatności do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020
  • Producent: SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Sokołowie Podlaskim, Aleja 550-lecia 1, 08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14290201
  • Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn

Co zrobić z zakupioną mielonką?

Pechowa partia wędlin jest wycofywana z obrotu po wynikach badań otrzymanych w dniu 30.07.2020, czytamy na stronie GIS-u. Konsumenci, którzy zakupili "Mielonkę tyrolską" w Biedronce, powinni sprawdzić numer partii produktu. Jeśli jest on zgodny z podanym powyżej, należy jak najszybciej zwrócić wędlinę do dowolnego sklepu Biedronki. Jeżeli mamy w domu ten produkt, ale z innym numerem partii, nie musimy się obawiać – w żadnej innej nie wykryto bakterii.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują nadzór nad procesem wycofywania z obrotu felernej partii produktu.

Co jeśli spożyliśmy produkt zakażony bakterią?

Przede wszystkim nie należy panikować i obserwować siebie lub bliskich. Listerioza to choroba, która u większości zdrowych osób dorosłych nie daje żadnych objawów. Jest jednak groźna dla kobiet w ciąży, noworodków, osób z obniżoną odpornością i osób starszych. Jeśli wystąpią objawy zatrucia pokarmowego, objawy grypopodobne lub (u kobiet w ciąży) grypopodobne, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Listeriozę leczy się antybiotykami (więcej o tej chorobie w osobnym artykule).

Zobacz wideo Kimchi z kapusty pekińskiej. Jak zrobić je w domu?
Więcej o:
Copyright © Agora SA