Światowy Dzień Wegan obchodzimy 1 listopada. Czy wiesz co to za święto?

Światowy Dzień Wegan obchodzimy 1 listopada. Czy znasz historię tego święta? Zobacz, jak uczcić ten wyjątkowy dzień.

Światowy Dzień Weganizmu: skąd się wzięła idea?

Weganizm czy wegetarianizm to wciąż diety, z których w Polsce korzysta jedynie niewielki odsetek społeczeństwa. Nie da się jednak ukryć, że świadomość w tym zakresie stale rośnie, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, które są w stanie docenić korzyści zdrowotne, ale także etyczne i moralne wynikające z rezygnacji z pokarmów pochodzenia zwierzęcego w diecie. 

Światowy Dzień Weganizmu (ang. World Vegan Day) został ustanowiony dla upamiętnienia powstania w 1944 roku Towarzystwa Wegańskiego. Jego celem jest przede wszystkim uświadamianie i promowanie stylu życia opartego o eliminację pokarmów, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dla wegan bardzo ważne jest dbanie o dobrostan i przestrzeganie praw zwierząt. Dlatego Światowy Dzień Weganizmu przypada 1 listopada, czyli tuż po zakończeniu miesiąca października, który jest ustanowiony Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.

Zobacz też: Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzimy 1 października. Co to za święto?

Światowy Dzień Wegan 2020: obchody

Obchodom Światowego Dnia Wegan 2020 będą towarzyszyć liczne wydarzenia promujące zdrowy tryb życia i odżywiania. Nie zabraknie informacji na temat tego jak przejść na dietę wegańską, co zrobić aby była ona zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych organizmowi.

W Polsce niefortunnie Światowy Dzień Wegan zbiega się z Świętem Wszystkich Świętych, dlatego dużą większym odzewem w kraju cieszy się przypadający dokładnie miesiąc wcześniej Dzień Wegetarianizmu, podczas którego można uzyskać także wiele rzetelnych informacji na temat weganizmu. 

Jak uczcić Światowy Dzień Wegan? Otóż warto bliżej przyjrzeć się założeniom stylu życia wegan. Weganizm tak naprawdę nie ogranicza się tylko do diety - jest to cały system zasad, które sprawiają, że inaczej zaczyna postrzegać się otaczający świat, a także rolę zwierząt. Weganie rezygnują bowiem ze spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych (tj. np. nabiał czy miód), ale także z artykułów wykonanych z surowców pochodzenia zwierzęcego, jak kosmetyki czy ubrania. Piętnują oni także wykorzystywanie zwierząt dla rozrywki człowieka - chodzi tu przede wszystkim o zniewolenie zwierząt w cyrkach, oceanariach, ogrodach zoologicznych.  

Choć wśród ludzi wciąż można znaleźć wielu sceptyków wegetarianizmu i weganizmu to cieszące się prestiżem organizacje zrzeszające dietetyków zalecają stosowanie ich jako sposobu na walkę z otyłością i wieloma schorzeniami cywilizacyjnymi. Zaznaczają jednocześnie, że konieczne jest zróżnicowanie diety i przestrzeganie zalecanych dziennych dawek produktów bogatych w witaminę B12. W przypadku braku możliwości ich spożycia, należy wdrożyć odpowiednią suplementację. 

Zobacz wideo Zobacz przepis na wegetariańskie klopsy wykonane z ciecierzycy, papryki, groszku, cebuli i marchwi

Zobacz też: Obiad bez mięsa? Oto kilka inspiracji na dania w wersji wege [PRZEPISY]

Więcej o:
Copyright © Agora SA