Jak sprawdzić, czy twoja lodówka jest szczelna? Zrób test z banknotem [TRIK]

Nieszczelna lodówka to strata pieniędzy i marnowanie jedzenia. Jednak sama nie zaalarmuje nas o problemie (oczywiście o ile nie jest to kwestia niedomkniętych drzwi). Jest pewien sposób na to, jak sprawdzić jej szczelność. Wystarczy wykorzystać banknot.

Gdy powietrze bez większych oporów przedostaje się do środka i na zewnątrz, lodówka działa intensywniej, by utrzymać wewnątrz odpowiednią temperaturę. Wiąże się to z większym poborem prądu, a więc i zwiększeniem kosztów oraz negatywnym wpływem na środowisko. Zmiany temperatury z kolei sprawiają, że jedzenie szybciej się psuje. Należy więc raz na jakiś czas sprawdzać, czy nasza lodówka jest szczelna. Jak? Jest na to pewien domowy sposób, o którym czytamy na portalu the Kitchn.

Banknot na straży szczelności lodówki

By sprawdzić, czy lodówka nie przepuszcza powietrza, wystarczy wziąć banknot* i umieścić go pomiędzy uszczelkami drzwi. Następnie zamykamy drzwi i próbujemy go wyjąć. Należy to robić delikatnie, żeby pieniądze się nie uszkodziły. Jeśli banknotu nie da się wyciągnąć, lodówka jest szczelna. Jeżeli zaś wysuwa się bez problemu, powinniśmy zająć się tym problemem. Powtarzamy tę samą czynność wzdłuż całej uszczelki.

* Do tego testu można wykorzystać także zwykłą kartkę. Jednak banknot jest cieńszy i pozwoli dokładniej sprawdzić szczelność drzwi lodówki.

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa, żeby pozostały świeże jak najdłużej? Sprawdź, co możesz robić źle.

Banknot luźno przechodzi między uszczelkami?

Jednym z rozwiązań może być zwykłe umycie uszczelek. Czasem zalegający brud i kurz sprawia, że gumowe powierzchnie niedokładnie do siebie przylegają. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Jeśli w dalszym ciągu banknot daje się luźno wyciągnąć, pora wymienić uszczelki.

Warto przeprowadzać taki test regularnie, raz w miesiącu (tak samo jak warto czyścić uszczelki w lodówce). Dzięki temu będziemy pewni, że i nasze jedzenie, i pieniądze się nie marnują.

Więcej o: