Jak mrozić kotlety, bigos czy zupy, by zachowały smak i wartości? Oto krótki poradnik

Czasem zdarza nam się przygotować zbyt dużo jedzenia. Odkłada się je do lodówki i zapomina o nim albo po prostu ignoruje. Aby sie nie zepsuło, warto je zamrozić. Plusy? Niemarnowanie jedzenia i szybki obiad innego dnia.

Mrożenie jedzenia

Niby mrożenie nie jest skomplikowaną czynnością, ale różne dania wymagają różnych sposobów przechowywania w zamrażarce. Dzięki temu unikniecie powstawania szronu albo tak zwanego freezer burn (więcej o tym: Ciemne plamy na zamrożonym mięsie. Wyjaśniamy, skąd się biorą i czy są bezpieczne). Jak mrozić jedzenie, by zachowało swoje walory? Oto krótki poradnik.

Jak mrozić kotlety schabowe i mielone?

Zanim przygotujecie kotlety, warto rozważyć, czy uda się wam zjeść wszystkie na raz. Co prawda można mrozić te już usmażone, ale nie będą tak elastyczne i chrupiące, jak zrobione na świeżo. Dobrze więc rozbić lub zmielić surowe mięso, doprawić i w takiej formie schować do woreczków foliowych (najlepiej podzielić je na porcje) i zamrozić. Gdy będziecie ich potrzebować, szybko się rozmrożą, a połowa pracy będzie już za wami. Użyte woreczki powinny być oznaczone jako odpowiednie do przechowywania żywności w niskiej temperaturze.

Należy pamiętać o tym, że mięso musi być świeże. W każdym mięsie są obecne mikroorganizmy. Mrożenie wcale ich nie zabija, a jedynie usypia. Jeśli więc kawałek schabu czy kurczaka już ma ich w sobie sporo, po rozmrożeniu "obudzą" się i zaczną ponownie namnażać. 

Gotowe kotlety przed mrożeniem należy najpierw ochłodzić do temperatury pokojowej. Następnie wystarczy włożyć je do foliowych woreczków po jednej lub dwie sztuki tak, by w środku było jak najmniej powietrza. Zawiązane woreczki mogą teraz wylądować w zamrażarce. 

Jak mrozić zupy?

Najwygodniejszym sposobem na mrożenie zup jest użycie woreczków strunowych (typu zip lock). Zanim jednak przelejecie płyn do środka, należy go ostudzić. Woreczki muszą być nowe, czyste i z nieuszkodzone. W innym wypadku zupa wycieknie zanim zdąży zamarznąć. Szczelnie zamknięte woreczki z zupą i jak najmniejszą ilością powietrza w środku dobrze jest ułożyć w zamrażarce na płasko. Dzięki temu będzie je można potem ustawić jak książki i zajmą mniej miejsca, a rozmrażanie zajmie dosłownie chwilę.

Zupy i buliony można także zapasteryzować. Więcej o tym: Bulion - jak go przygotować, żeby zupy, sosy i gulasze miały perfekcyjny smak? Podpowiadamy.

Jak mrozić zioła?

Jest sporo sposobów na mrożenie ziół. Niektóre zakładają po prostu wrzucenie ich do woreczka, inne zalanie oliwą. Zobaczcie kilka pomysłów na to, jak się za to zabrać.

Zobacz wideo

Jak mrozić pierogi i kluski?

Pierogi i kluski można mrozić zarówno po ugotowaniu, jak i surowe. Sposób zależy wyłącznie od waszych chęci. W obu przypadkach najlepiej rozłożyć je na desce lub talerzu i wstawić do zamrażarki na kilka godzin. Po tym czasie należy je wyjąć i przełożyć do pojemnika odpornego na niską temperaturę lub do mocnego foliowego worka, najlepiej z zapięciem strunowym, po czym szczelnie zamknąć. Dzięki takiemu mrożeniu, pierogi i kluski się nie skleją. Jeśli zdecydujecie się na mrożenie ugotowanych pierogów, musicie je najpierw ostudzić.

Zamrożone pierogi i kluski wystarczy wrzucić do osolonego wrzątku i gotować przez kilka minut. Te surowe będą wymagały nieco dłuższej obróbki cieplnej.

Jak mrozić duszone warzywa?

Bigos, buraczki czy marchewka z groszkiem również nadają się do mrożenia. Najpierw należy je oczywiście ostudzić. Dobrze jest podzielić je na mniejsze porcje, dzięki czemu będziecie mogli rozmrozić taką jakość, jakiej potrzebujecie, a nie od razu całe pudełko. W czym mrozić duszone warzywa? Dobrze sprawdzą się zarówno szczelne pojemniki odporne na działanie niskiej temperatury, jak i (zaskoczenie) woreczki strunowe. Jeśli wybierzecie tę druga opcję, należy pozbyć się ze środka nadmiaru powietrza. W przeciwnym razie pakunek będzie zajmował więcej miejsca, a jedzenie może wyschnąć (tak, w zamrażarce woda również paruje).

Aby bigos lub marchewka z groszkiem zachowały swój smak, najlepiej je rozmrażać w lodówce (a przynajmniej nie stawiać ich od razu na gaz). Jeśli po rozmrożeniu są zbyt wodniste, wystarczy je gotować kilka minut dłużej niż zwykle. Woda wyparuje, a smak pozostanie.

Ile czasu przechowywać mrożone jedzenie?

Mrożenie przedłuża żywotność jedzenia, ale nie trwa to wiecznie. W zamrażarce produkty i potrawy także mogą się w końcu zepsuć. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przedstawiła konkretne wskazówki co do czasu przechowywania mrożonek, aby zachować ich jakość. Warto pamiętać, by opisywać potrawy przed zamrożeniem. Dzięki temu będziecie wiedzieć, kiedy zostały zamrożone i czy dalej nadają się do jedzenia.

  • Kotlety schabowe surowe - od sześciu do 12 miesięcy
  • Kotlety schabowe usmażone - dwa-trzy miesiące
  • Kotlety mielone surowe - trzy-cztery miesiące
  • Kotlety mielone usmażone - dwa-trzy miesiące
  • Zupy mięsne, warzywne lub mieszane - dwa-trzy miesiące
  • Pierogi i kluski - trzy-cztery miesiące
  • Duszone warzywa - do sześciu miesięcy

Pamiętajcie, że jeśli po rozmrożeniu zapach lub wygląd potrawy czy produktu wzbudza w was wątpliwość, lepiej nie ryzykować i przygotować świeże danie. Nawet dobrze przechowywane jedzenie może się czasem zepsuć, na przykład dlatego, że kupiliście mięso drugiej świeżości, czego nie dało się wcześniej wyczuć.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA