Jak przechowywać wędlinę w lodówce, żeby jak najdłużej była dobra? Podpowiadamy

Wędliny przyniesione ze sklepu w foliowych torebkach wkładacie od razu do lodówki? Plastikowe opakowanie wcale nie jest dla nich dobre. Wręcz przeciwnie - w folii szybciej się psują. Jak je zatem przechowywać, żeby dłużej zachowały świeżość?
Zobacz wideo

Kiedy kupujemy wędlinę na wagę w sklepie, zazwyczaj dostajemy ją w plastikowej torebce lub folii spożywczej. W tych opakowaniach zazwyczaj wkładamy ją również do lodówki. Nie są to jednak odpowiednie warunki do przechowywania wędlin. Zarówno plastikowy woreczek, jak i folia spożywcza nie przepuszczają za wiele powietrza, a w efekcie wędlina szybciej się psuje. Nie jest to również rozwiązanie ekologiczne.

Jak przechowywać wędlinę?

"Wędliny w lodówce powinniśmy przechowywać w opakowaniach, które zapewnią dostęp powietrza, np. pergamin lub ściereczka" - czytamy w poradniku Jana Kuronia dla Federacji Polskich Banków Żywności. Pergamin doskonale sprawdzi się w przypadku miękkich i mniej trwałych wędlin. Wędliny suszone i wędzone można również włożyć do pojemnika - np. z dobrej jakości plastiku lub szkła, który przykrywamy niezbyt szczelnie, żeby zapewnić dostęp powietrza (może to być na przykład słoik).

Wędlinę w lodówce możemy trzymać na przykład w słoikuWędlinę w lodówce możemy trzymać na przykład w słoiku Fot. Shutterstock

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?

Jeśli wędlina zalega w twojej lodówce zbyt długo, pewnie niepotrzebnie kupujesz jej tak dużo. By uniknąć psucia się wędlin i konieczności ich wyrzucania, najlepiej po prostu kupować mniej.

Kiedy już kupujesz wędlinę, najlepiej postaw na tę w kawałku, niż tę w plasterkach (zwłaszcza cienkich). Druga z nich szybciej się zepsuje i będziesz musiał ją wyrzucić.

Im bardziej przetworzona wędlina, tym szybciej się zepsuje. Dlatego pasztety, salcesony czy kaszanki powinniśmy zjeść w ciągu dwóch-trzech dni od zakupu. Z kolei wędliny wędzone i suszone poleżą w lodówce dłużej - według danych ze strony USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) wytrzymają w lodówce nawet trzy tygodnie.

Pamiętajcie jednak, żeby nie jeść wędliny, co do której nie macie pewności, że jest świeża. Powinniście ją wyrzucić, kiedy zauważycie, że jej powierzchnia stała się śliska, a zapach - nieprzyjemny (zobacz również: Czy mięso lub wędliny, które metalicznie opalizują, można bezpiecznie jeść? A może lepiej je wyrzucić? [WYJAŚNIAMY]).

Więcej o:
Komentarze (10)
Jak przechowywać wędlinę w lodówce, żeby jak najdłużej była dobra? Podpowiadamy
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Kiedyś wędlina zmieniała kolor na zielony i wszystko było jasne. Dzisiaj jest tak nafaszerowana konserwantami, że nawet jak śmierdzi, to wygląda "świeżo" :-)

 • mozart-47

  Oceniono 4 razy 2

  Ja wypróbowuje jakość wędliny na sąsiedzie pisiorze. Ale tej cholerze chyba nic nie zaszkodzi.

 • maczor

  Oceniono 3 razy 1

  najlepiej przechowywać z dala od ludzi

 • premier_scretyna

  0

  No dobrze, a co z jajami?

 • az555

  0

  Dzisiaj kupiłem ekologiczną sałatę w folii i ekologiczne borówki (w folii) i eko-pomidorki (w pojemniczku foliowym).Dla gosci.Ja jem zwykłe...

 • zagadkowy_komandos

  Oceniono 6 razy 0

  Balbina przechowuje wędlinę w ziemiance na Wawelu.

 • darek8125

  Oceniono 3 razy -1

  i nie dziwmy się że ludzie kiedyś dożywali bez napinki po 90lat............a teraz ludzie w wieku 60lat to schorowane wraki człowieka, skoro faszerują nas chemią ( która jest we wszystkich produktach)......TAKI MAMY KLIMAT...

 • marcin1948

  Oceniono 5 razy -5

  Co jak co ale żydy z żydowskiej gazety dla Polaków będą udzielać rad jak sie przechowuje NIEKOSZERNE jedzenie ??? Świat na głowie stanął.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX