Mrożone warzywa - czy można je piec w piekarniku i gotować na parze? Wyjaśniamy

Mrożone warzywa to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujemy przygotować szybki dodatek do jakiegoś dania lub zjeść lekką przekąskę. Dobrze zastąpią świeże warzywa, gdy nie mamy do nich dostępu. Czy mrożone warzywa można upiec w piekarniku? A przygotować na patelni? Jak zrobić je na parze?Wszystko wyjaśniamy!

Mrożone warzywa można dostać praktycznie w każdym sklepie – zwykle dodawany jest do nich pasujący miks przypraw. To dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy mniejszą ilość warzyw, nie mamy czasu ich obierać, kroić lub po prostu skończył się na nie sezon. Czy warzywa mrożone zachowują wartości warzyw świeżych? Sprawdźcie!

Warzywa mrożone a świeże

Jeśli mamy dostęp do świeżych warzyw, warto z nich korzystać. Wtedy również warto pomyśleć o zakupie większej ilości i zamrożeniu warzyw na później. Mrożone warzywa są bowiem tak samo wartościowe jak świeże – jeśli tylko są dobrze przechowywane. Niekiedy zimą lepiej kupić mrożone warzywa (lub rozmrozić przygotowane wcześniej) niż świeże. Jedzmy je więc bez obaw! Pamiętajmy jednak, że raz zamrożonych warzyw nie należy zamrażać ponownie.

Czy mrożone warzywa można piec w piekarniku?

Tak! Nie ma z tym problemu. Warto rozmrozić je przed upieczeniem i odlać ewentualny nadmiar wody. Pieczenie nierozmrożonych warzyw będzie wymagało oczywiście kilku minut więcej, ale żadne zmiany w smaku ani aromacie nie będą wyczuwalne.

Czy mrożone warzywa można smażyć na patelni?

Można to zrobić bez obaw. Również najlepiej rozmrozić je przed położeniem na patelnię. Jeśli tego nie zrobimy, układajmy je powoli i nie wrzucajmy zamrożonych warzyw na rozgrzany olej – ogień może wtedy wysoko buchnąć i nas poparzyć. Pamiętajmy, by odparować nadmiar wody i dobrze dobrać ilość przypraw.

Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz. Które to produkty? Wyjaśniamy:

Zobacz wideo

Mrożone warzywa na parze – jak je przygotować?

Jeśli masz parowar, możesz bez problemu przygotować w nim mrożone warzywa. Dopraw je przed gotowaniem na parze i przygotuj tak jak inne składniki. Jeżeli nie posiadasz parowaru, również możesz zrobić mrożone warzywa na parze. Weź metalowe sitko lub durszlak, wyłóż na nim warzywa. W garnku (na którego brzegu możesz położyć sitko tak, aby nie wpadło do środka) zagotuj wodę. Połóż sitko lub durszlak tak, aby dno nie dotykało wody. Gdy woda się zagotuje, wznosząca się para wodna będzie gotować warzywa. Gotuj je więc na parze tak długo, aż osiągną spodziewany stopień miękkości.

Mrożone warzywa z piekarnika

Jak piec mrożone warzywa w piekarniku? Najlepiej zrobić to w naczyniu żaroodpornym lub na papierze do pieczenia. Użyj ulubionych przypraw, dodaj odrobinę oliwy lub oleju rzepakowego, ustaw pieczenie z termoobiegiem i piecz, aż będą miękkie, pachnące i rumiane. Możesz je także przyrządzić bez dodatku tłuszczu.

Mrożone warzywa na patelnię

Mrożone warzywa na patelnię to jedno z najprostszych i najlepszych dań. Wystarczy wysypać je (stopniowo) z opakowania lub pudełka, w którym były mrożone i doprawić ulubionymi przyprawami. Smaż je na oliwie lub oleju rzepakowym, pamiętaj jednak, aby nie wrzucać zmrożonych warzyw na mocno rozgrzany tłuszcz (zobacz również: Warzywa na patelnię w dwóch odsłonach - gotowe i robione samodzielnie. Mamy dwa przepisy)!

Więcej o: