Frank Carollo, jeden z managerów piekarni Zingerman's Bakehouse w Ann Arbor (stan Michigan), założonej w 1992 roku, przede wszystkim radzi upewnić się, że do bochenka znajdującego się w zamrażalniku nie będzie miało szansy dostać się żadne powietrze. W tym celu należy odpowiednio przygotować pieczywo do mrożenia.
Powinieneś więc wyjąć chleb z oryginalnego opakowania, następnie zapakować w dwie plastikowe, nieuszkodzone torebki i mocno je związać, by odciąć dopływ powietrza do produktu. Decyzję o mrożeniu należy podjąć jak najszybciej. Carollo przekonuje: "Im świeższy chleb trafia do zamrażalnika, tym więcej wilgoci pozostanie w nim po odmrożeniu".
Pracownik piekarni radzi przed mrożeniem pokroić chleb na kromki i zapakować je w oddzielne foliowe torebki. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy masz problem z dokończeniem bochenka chleba, zanim stanie się czerstwy.
Frank nie poleca trzymania pieczywa w zamrażalniku dłużej niż przez kilka miesięcy. Jeśli przekroczysz ten czas, może dojść do przemrożenia chleba. Na torebce zacznie zbierać się lód, a na samym bochenku mogą pojawić się charakterystyczne, suche obszary. Jeśli zdecydujesz się na zjedzenie takiego pieczywa, oczywiście nic ci się nie stanie, jednak nie będzie ono już smakować zbyt dobrze.
Chleb możesz odmrażać na dwa sposoby. Pierwszy to nagrzanie piekarnika do 175 stopni Celsjusza i włożenie do niego bochenka prosto z zamrażarki na ok. 40 minut (oczywiście bez plastikowej torby). Po tym czasie chleb powinien pachnieć i smakować jak świeżo upieczony.
Drugi to uprzednie rozmrożenie chleba, a następnie umieszczenie bochenka (musi mieć temperaturę pokojową) w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni Celsjusza na 10-15 minut. Bardzo ważne w tym wypadku jest pamiętanie o rozmrażaniu chleba w plastikowej torebce, w której był zamrażany. W przeciwnym wypadku wilgoć ucieknie z chleba, który stanie się suchy.
Carollo przypomina o tym, żeby nie zamrażać z powrotem raz rozmrożonego chleba, ponieważ pieczywo stanie się tak samo suche, jak gdyby było czerstwe.