Większość z nas lubi, gdy serek wiejski jest słodkawy w smaku, ma wyraźnie oddzielone ziarenka i śmietankę. Niestety dość często zdarza się, że już w momencie zakupu lub raptem po kilku dniach w lodówce staje się kwaśny i gęstnieje, mimo że jego data ważności jeszcze nie minęła. Czy można zjeść taki produkt? Dlaczego serek wiejski kwaśnieje?
Serek wiejski to rodzaj twarożku, produkowany jest z mleka krowiego. W jego składzie powinien więc występować twaróg ziarnisty, śmietanka, białka mleka i sól. Taki jest najzdrowszy i ma krótki termin przydatności do spożycia. Po wskazanej dacie lepiej go nie jeść. A co jeśli przed upłynięciem terminu robi się kwaśny i gęsty? Jak każdy produkt na bazie mleka, może podlegać fermentacji mlekowej, a więc nieznacznie kwaśnieć i zmieniać konsystencję. Część serka może się rozwarstwić. Jeśli zmiany są nieznaczne, taki serek wiejski można zamieszać i zjeść - tak samo, jak spożywamy zsiadłe mleko. Na taki produkt powinny jednak uważać osoby, które mają "wrażliwe żołądki", doświadczyły problemów gastrycznych po zjedzeniu kwaśnego mleka czy mają tendencję do dokuczliwych wzdęć.
Niektóre serki wiejskie mają jednak nieco bogatsze składy - znajdują się w nich różne zagęstniki, np. karagen czy guma guar. Wtedy już lepiej mieć się na baczności, ponieważ taki serek może dłużej zachować idealną konsystencję, a gdy ta zacznie się zmieniać, jego spożycie może nam zaszkodzić.
Jeśli masz wątpliwości co do zakupionego serka wiejskiego, przyjrzyj mu się dokładnie:
Zobacz także:
Każdy z nas chyba słyszał o kimś, kto zawsze zjada produkt "lekko nadpsuty" i nigdy nie ma żadnych dolegliwości. Każdy organizm jest jednak inny, a dolegliwości mogą być bardzo różne. Gdy mamy wątpliwości co do stanu produktu, lepiej dmuchać na zimne i go wyrzucić. Na przyszłość trzeba po prostu zrobić mniejsze zakupy lub zdecydować się na inne artykuły, jeśli wiemy, że nie zjemy nabiału od razu. Robiąc zakupy, wybierajmy serki wiejskie o dobrym składzie i mające taką konsystencję, która świadczy o świeżości (warto wstrząsnąć opakowaniem - serek powinien "chlupać").
Sery pleśniowe to jeszcze inna historia. Jak poznać, że spleśniały na dobre?