29 lat temu otwarto w Polsce pierwszą restaurację McDonald's. Jak było wtedy? Tłumy, rekord i rewolucja

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o sieci Mcdonald's. Czy się ją kocha, czy nie, bez dwóch zdań na stałe zapisała się na kartach historii. I ta historia ma miejsce dziś, bowiem równo 29 lat temu Polacy weszli do pierwszego lokalu McDonald's w kraju. I to rekordowo tłumnie.

Kultowy "Maczek" z Sezama

Choć dzisiejszy McDonald's na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej to już nie ten sam leciwy "Maczek", wielu warszawiaków (i nie tylko) chadza do niego z myślą o Sezamie, czyli kultowym domu towarowym, na skraju którego owy lokal się mieścił. Wraz z rozebraniem budynku w 2015 roku, usunięto także restaurację, ale kolejny punkt sieci otwarto w budynku obok. Zatem wszyscy zadowoleni, prawda?

Burger z McDonald'sJedni kochają, inni nienawidzą. Jedliście nowego burgera z Maka?

Teoretycznie tak, jednak sporo osób nadal wspomina stary lokal z rozrzewnieniem. Tamten "mak" był przecież pierwszym lokalem, gdzie można było zjeść bułkę z kotletem, jaką jadają w USA.

Zobacz wideo Lubicie burgery? Zobaczcie, jak zrobić naszą genialną wersję w domu. Ślinka cieknie!

Restauracja fast food zapowiedzią postępu

Gdy 17 czerwca 1992 roku w Warszawie otwierano pierwszy punkt w Polsce, zjawiły się tłumy. Tego dnia padł rekord sieci pod względem liczby transakcji. Mowa o dobrze ponad 13 tysiącach zamówień. Co ciekawe wynik ten pobito również w naszym kraju - kilka miesięcy później w Katowicach. Nic tak dobrze nie obrazuje tego, jak spragnieni powiewu świeżości - Zachodu byliśmy po czasach PRL-owskiej stagnacji.

Jedzenie z McDonald'sTrzymała jedzenie z McDonald's przez 24 lata. Nie spleśniało. Dlaczego?

Wydarzenie urosło do rangi rewolucji - otwierało nasz kraj na Zachód, było symbolem wyczekiwanego postępu.

Dziś "maki" są w każdym większym mieście w Polsce, w wielu mniejszych oraz przy ruchliwych trasach. To łącznie 468 lokali w ponad 150 miejscowościach. I mimo że ich pełno, wciąż chętnie tam wpadamy.

Więcej o: