Spacer po lesie, piękna pogoda, grzybki pod nogami, aż nagle... Demogorgon. Takie okazy można spotkać w Polsce

Wyobraźcie sobie, że wybieracie się na upragnione grzybobranie, spacerek po lesie, słoneczko, miły cień, w koszu pierwsze grzybki... Gdy nagle widzicie JEGO. Czy to Demogorgon z popularnego serialu czy inny potwór rodem z horroru? No cóż, witajcie w krainie grzybów.

Ten, kto spaceruje nieco po lasach, wie dobrze, że ironiczne powiedzenie "Emocje jak na grzybobraniu" wcale nie powinno być ironiczne. Las kryje wiele tajemnic i niesamowitych mieszkańców. Do najciekawszych należą grzyby - i to nie tylko te, które tak chętnie wkładamy do koszyków. Widzieliście kiedyś gwiazdosza?

GwiazdoszeGwiazdosze milart/shutterstock.com

Brr!

Widok jak z horroru? Takie grzyby można spotkać w polskich lasach. To gwiazdosz, z łac. Geastrum, znany również jako promiennik czy promieniak, grzyb niejadany, ale fascynujący. Częściowo rośnie pod ziemią, nad powierzchnią wystaje kulisty owocnik, którego okrywa - gdy dojrzeje - pęka i tworzy coś na kształt płatków. W wewnętrznej osłonie znajduje się masa z zarodnikami, które wydostają się przez otwór u góry. 

Gdzie szukać gwiazdosza?

Zobacz wideo

Gwiazdosze występują w polskich lasach iglastych, liściastych i mieszanych, ale należą do dość rzadko spotykanych grzybów. Można ich szukać od maja do września. Najłatwiej trafić na gwiazdosza frędzelkowanego, owocniki tego gatunku mają ciekawie, lekko spiczasto zakończone "płatki". Gwiazdosze do 2014 roku były objęte ścisłą ochroną, obecnie podlegają jej jedynie niektóre gatunki. Zachęcamy jednak, by spotkanie z gwiazdoszem zwieńczyć dokładną sesją fotograficzną owocnika - mimo dość potwornego wyglądu nic nikomu nie zrobi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.