Ile będą kosztować czereśnie? Raczej nie 260 zł/kg. Polskie mają być tańsze

W weekend 7-8 maja internet obiegło zdjęcie rzekomo zrobione na jednym z polskich bazarków. Widać na nim czereśnie z ceną 260 zł/kg. Część osób potraktowała je poważnie, część uznała, że to fake. Nie zmienia to faktu, że zdjęcie, jakie by nie było, sprowokowało dyskusję dotyczącą cen tegorocznych czereśni. Ile będą kosztować? Eksperci przekonują, że 260 zł/kg to absurd.

Więcej najnowszych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdjęcie czereśni, które miałyby kosztować 260 zł/kg, pojawiło się na Twitterze w okolicach weekendu. Wiele osób uwierzyło, że jest prawdziwe, część przekonywała, że to prawdopodobnie żart, który ma odnosić się do niestabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie, która pociąga za sobą między innymi wzrost cen żywności. 

Ludzie żartowali, że będą zamykać owoce w sejfie. Niektórzy stwierdzili, że za taką cenę co najwyżej można kupić dwie sztuki czereśni lub poproszą o przekrojenie na pół. Zaczęto się też zastanawiać, ile w takim razie realnie będą kosztować czereśnie w tym roku? Jakich cen powinniśmy się spodziewać? 

Zobacz wideo Jak pozbyć się pestek czereśni bez drylownicy? Mamy sposób

Na polskie czereśnie trzeba poczekać

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że na razie na rynku pojawiają się czereśnie z importu. Mówi o tym Maciej Kmera, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. z siedzibą w Broniszach, w rozmowie z portalemspozywczym.pl. Są to owoce z Hiszpanii, które dostępne są w niewielkich ilościach. Ich cena waha się od 60 do 90 zł/kg. Kmera wyjaśnia, że to cena na rynku hurtowym, natomiast detaliści mogą dowolnie je kształtować, choć wysokie ceny raczej są motywowane chęcią zysku, a nie realną drożyzną.

Kiedy więc pojawią się polskie czereśnie i ile mogą kosztować? W ubiegłym roku pierwsze owoce dostępne były koło 9 czerwca i kosztowały od 6 do 10 zł/kg. Kmera dodaje, że najpiękniejszych czereśni należy się jednak spodziewać na przełomie czerwca i lipca. Najpopularniejsze w zeszłym roku odmiany, które pojawiły się w tym terminie, kosztowały około 10-15 zł za kg, czasem 20.

Polskie tańsze niż z importu. "Ceny z kosmosu"

O przewidywane ceny czereśni w tym roku ekspertkę zapytała również "Gazeta Pomorska".  Małgorzata Kołacz, główny specjalista ds. sadownictwa i ochrony roślin w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie, uważa, że czereśnie w tym roku mogą zdrożeć, ponieważ będzie ich mniej. Część czereśni przymarzła, więc w sadach są straty, do tego dochodzą inflacja oraz brak chętnych do pracy przy zbiorach. Serwis podaje, że rok temu polskie czereśnie średnio kosztowały 10,77 zł/kg. A są tańsze niż importowane.

Ceny tureckich mogą być w tym roku z kosmosu

- uważa Małgorzata Kołacz. Warto dodać, że Turcja jest największym producentem czereśni na świecie. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach podaje, że w Turcji produkuje się około 500 tys. ton tych owoców.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.