Gąska sosnowa - co to za grzyb? Wrócił do Polski po 100 latach, ostatnio znów go widziano

Gąskę sosnową po raz pierwszy w Polsce znaleziono w 1921 roku. Od tamtej pory słuch po niej zaginął, aż do ubiegłego roku, kiedy trafiła na nią grzybiarka w Beskidach. Teraz grzyb znów był widziany w polskich lasach. Dla grzybiarzy gąska sosnowa to nie lada kąsek, bo jej cena w Japonii może oscylować nawet wokół dwóch tysięcy euro za kilogram.

Gąski sosnowe przez lata uważane były w naszym kraju za grzyby wymarłe. Zmieniło się to w 2021 roku, gdy pani Beata Starowicz znalazła je w gminie Zawoja w Beskidach. Informacja o tym znalezisku obiegła media, a grzyby pojawiły się nawet na wystawie w Żarach we wrześniu zeszłego roku.

W tym roku pojawiają się doniesienia, że gąska sosnowa znów była widziana. Jak podaje Onet, podobno znów w powiecie suskim, gdzie znajduje się gmina Zawoja, więc można przypuszczać, że grzyby wyrosły w tym samym miejscu.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Gąski sosnowe są uważane za rarytas. Bardzo dużą popularnością cieszą się w Azji, gdzie nazywane są Tricholoma matsutake. Uważa się, że mają wiele cennych właściwości zdrowotnych, a w związku z tym, że są grzybami rzadkimi, cena za nie jest zawrotna. Onet podaje, że w Japonii za kilogram trzeba zapłacić za nie nawet dwa tysiące euro. Nieco tańsze są te importowane z USA - one kosztują od 90 do 500 dolarów za kg. Wartość grzybów podnosi również to, że można zbierać je tylko w warunkach naturalnych. Nie da się ich wyhodować. Japończycy wręczają sobie je jako prezent np. z okazji ślubu.

Gąska sosnowa - jak wygląda?

Gąska sosnowa nazywana jest też opieńką matsutake, opieńką sosnową czy prośnianką sosnową. Jak czytamy na stronie ekologia.pl, "kapelusz u młodych owocników stożkowaty i gruby, o zawiniętych ku trzonowi brzegach, barwy brązowej, podobnej do koloru niektórych borowików. Zwykle nagi, gładki w dotyku, podczas dni mglistych i deszczowych śliski. Nóżka sprężysta, brązowo-biała, grubiejąca ku dołowi (bulwiasta)". Miąższ jest jędrny i ma mocny oraz charakterystyczny aromat cynamonu.

Grzyb w kuchni wykorzystywany jest do zup, dań z ryżem, dobrze komponuje się z jajkami oraz z glonami morskimi.

Źródło: Onet.pl, ekologia.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA