Ukradli z restauracji z gwiazdką Michelin wino za 1,6 mln euro. Usłyszeli wyrok

W październiku 2021 roku była uczestniczka konkursów piękności z Meksyku oraz jej partner ukradli 45 butelek niezwykle drogiego wina z hiszpańskiej restauracji. Para przez kilka miesięcy była poszukiwana, aż w końcu wpadła na granicy Czarnogóry z Chorwacją. Teraz złodzieje usłyszeli wyrok skazujący.

Więcej nowości na stronie głównej Gazeta.pl.

Para, która dopuściła się kradzieży, przez sąd określana jest imionami Tatania i Estanislao. Hiszpańskim mediom udało się jednak zidentyfikować ich jako Priscilę Larę Guevarę, byłą uczestniczkę konkursów piękności z Meksyku, oraz jej partnera Constantina Dumitru. Sąd w Hiszpanii skazał ich na cztery i pół roku więzienia, zasądził też zapłatę odszkodowania w wysokości 750 tysięcy euro. Wyrok nie jest prawomocny, para będzie mogła się jeszcze odwołać.

Do zuchwałego przestępstwa doszło w październiku 2021 roku. Guevara jako pierwsza zameldowała się w hotelu Atrio w mieście Caceres pod fałszywym nazwiskiem. Później dołączył do niej Dumitru, jednak nie zarejestrował się w recepcji. Para wybrała się na 14-daniową kolację do hotelowej restauracji, która została wyróżniona gwiazdką Michelin. Posiłek obejmował również zwiedzanie piwniczki z winami razem z przewodnikiem.

Ukradli wino warte 1,6 mln euro. Klucz zabrali z recepcji

Jak to możliwe, że parze udało się wynieść tak cenne wino? Z relacji sądu wynika, że mężczyzna napadu dokonał w godzinach nocnych. Klucz miał zabrać z recepcji, podczas gdy jego partnerka odwracała uwagę obsługi. Nie obyło się jednak bez wpadek. Jak podaje The Guardian, pierwszej próby kradzieży klucza mężczyzna miał dokonać około 2 w nocy, gdy Priscila zamówiła do pokoju sałatkę. Recepcjonista sceptycznie podszedł do tego zamówienia - był jedyną osobą na nocnej zmianie i uznał za podejrzane, że kobieta nadal jest głodna, mimo że niedawno zjadła 14-daniową kolację. Zgodził się jednak spełnić jej prośbę.

Zobacz wideo Nieznany mężczyzna okrada czeskie sklepy z... pistacji

Wtedy Dumitru zabrał klucz, przy wejściu do piwnicy okazało się jednak, że nie ten, co potrzeba. Skontaktował się ze swoją partnerką, a ta, aby odwrócić uwagę recepcji, zamówiła jeszcze deser. Obsługa początkowo się sprzeciwiła, ale prośba kobiety finalnie znów została spełniona. Wtedy mężczyzna zabrał z recepcji odpowiedni klucz. 45 butelek wina, wartych łącznie 1,6 mln euro (około 7,5 mln złotych), miał spakować do dużego plecaka oraz dwóch toreb sportowych.

Jedno z win, które ukradł - Château d’Yquem - pochodziło z 1806 roku i było warte aż 350 tysięcy euro. Zniknęło też sześć innych win z XIX wieku. Złodzieje wymeldowali się o 5 rano, a butelki schowane w torbach owinęli hotelowymi ręcznikami, żeby nie stukały o siebie.

Priscila i Constantin prawdopodobnie zaplanowali napad z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Hiszpańskie media donoszą, że w tym czasie mieli odwiedzić restaurację przynajmniej trzy razy. 

Schwytani na granicy. Usłyszeli wyrok

Para uciekała przez dziewięć miesięcy. Została aresztowana w Chorwacji. Nagranie z tego zdarzenia można zobaczyć na Twitterze hiszpańskiej policji:

Niedawno odbyła się rozprawa przed hiszpańskim sądem. Adwokatka Constantina Dumitru próbowała przekonywać, że niemożliwym jest, aby w trzech torbach zmieściło się 45 butelek. Ponadto podała w wątpliwość to, czy jeden mężczyzna byłby w stanie je udźwignąć. Dumitru nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, z kolei Guevara postanowiła zachować milczenie. Skradzionych win nie udało się odzyskać.

Źródło: The Guardian, BBC

Więcej o:
Copyright © Agora SA