Kiedy przycinać maliny na wiosnę? To kluczowy moment sprawi, że będziesz cieszyć się bogactwem owoców

Wiosna już niebawem zapuka do naszych drzwi. Dlatego wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać maliny. Ten zabieg jest bardzo potrzebny, aby cieszyć się z obfitych plonów. Poza tym odpowiednia pielęgnacja ułatwia zbiory owoców.
Zobacz wideo Tarta z malinami. Idealny finał romantycznej kolacji

Dbanie o ogród wiąże się z szeregiem prac pielęgnacyjnych. Przycinanie malin to bardzo ważny krok. Prawidłowo wykonana czynność wpływa na ilość i jakość owoców. Krótsze i przerzedzone gałęzie dostarczają do malin więcej słońca. Dzięki czemu roślina lepiej się rozwija.

Kiedy przycinać maliny na wiosnę? Zapisz termin w kalendarzu

Maliny można przycinać zarówno jesienią, wiosną, jak i latem. Wiele zależy od odmiany, którą posadziliśmy w ogrodzie. Wyróżnia się bowiem maliny letnie oraz jesienne. Te pierwsze owocują w czerwcu i lipcu. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, kiedy przycinać maliny na wiosnę, to o odmianę letnią należy zadbać pod koniec kwietnia.

Wiosną należy przycinać także wszystkie młode sadzonki. Dzięki temu od korzeni odbiją się kolejne pędy, a krzaczki będą zdrowe i gęste. Właściwa pielęgnacja nie tylko wpływa na ilość owoców, ale także zapobiega chorobom krzewów.

W przypadku odmiany jesiennej najlepszym momentem na przycięcie krzewów jest sierpień, ale tylko w sytuacji, gdy maliny są dwuletnie. Jeżeli krzaczek jest jednoroczny, przycinamy go w listopadzie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak przycinać maliny? Wykonaj to prawidłowo

Maliny przycinamy kilka razy w roku. Letnia odmiana owocuje tylko raz w sezonie. Po zebraniu owoców należy usunąć pędy, na których były maliny. Natomiast odmianę jesienną przycina się tuż przy ziemi. 

Do przycinania najlepiej sprawdzi się ostry sekator ogrodowy. Tylko w ten sposób nie uszkodzimy rośliny. W przeciwnym razie może dojść do poszarpania gałęzi, a to bezpośrednio przyczynia się do obumarcia krzewów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.