Co Polacy myślą o wielkim poście? Wielkanoc obchodzimy, ale mięso musi być

Wirtualna Polska przeprowadziła wśród Polaków badanie, w którym zapytała o Wielkanoc i wielki post. Okazuje się, że ponad połowa ma problem z tym, żeby ściśle trzymać się zasad, które narzuca Kościół. Trudno zrezygnować nam nie tylko z mięsa, lecz także np. ze słodyczy i alkoholu.

Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielki post to okres, który zaczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni (bez niedziel). To czas pokuty i zadumy, który poprzedza Święta Wielkanocne. Wierni powinni wówczas powstrzymać się od hucznych zabaw. W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły - można wówczas zjeść jeden posiłek do syta i dwa mniejsze, należy też zrezygnować z mięsa. Można jednak jeść ryby i nabiał.

Ponadto na czas wielkiego postu wierni powinni zdecydować się na indywidualne wyrzeczenia. Może to być np. rezygnacja z jedzenia słodyczy lub z picia alkoholu.

Sałatka jarzynowa Królowa jest tylko jedna, składów tyle, ile domów. "Podobnie robi się pokarm dla kaczek na wsi"

Jak Polacy podchodzą do wielkiego postu? Łatwo nie jest

Wirtualna Polska przeprowadziła badanie, w którym zapytała Polaków o przestrzeganie zasad wielkiego postu. Okazuje się, że nie jest łatwo. Ponad połowa badanych, dokładnie 55 proc., wskazała, że w ogóle nie stosuje się do narzuconych przez Kościół restrykcji. 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

A jak to wygląda w przypadku osób, które obchodzą wielki post? Najwięcej badanych (74 proc.) twierdzi, że stosują się do ścisłego postu w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Popularną odpowiedzią była również ta o rezygnacji z mięsa w piątki (69 proc.). 

Domowa kiełbasa Jak zrobić kiełbasę na Wielkanoc? Nie potrzebujesz wędzarni, ale przyda się kij

Nieco trudniej jest nam realizować własne postanowienia. Tylko 32 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, rezygnuje na czas wielkiego postu z picia alkoholu. Jeszcze mniej chętnie decydujemy się na odstawienie słodyczy - robi to tylko 25 proc. respondentów. 

Badani niechętnie uczestniczą też w nabożeństwach wielkopostnych, takich jak np. Droga Krzyżowa (31 proc.). Tylko 24 proc. ankietowanych mówi, że w tym czasie częściej się modli. Jednocześnie, mimo dość luźnego podejścia do wielkiego postu, zdecydowania większość Polaków będzie obchodzić Wielkanoc - zadeklarowało to aż 91 proc. uczestników badania.

Źródło: Wirtualna Polska

Więcej o: