Co Polacy myślą o wielkim poście? Wielkanoc obchodzimy, ale mięso musi być

Wirtualna Polska przeprowadziła wśród Polaków badanie, w którym zapytała o Wielkanoc i wielki post. Okazuje się, że ponad połowa ma problem z tym, żeby ściśle trzymać się zasad, które narzuca Kościół. Trudno zrezygnować nam nie tylko z mięsa, lecz także np. ze słodyczy i alkoholu.

Więcej nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielki post to okres, który zaczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni (bez niedziel). To czas pokuty i zadumy, który poprzedza Święta Wielkanocne. Wierni powinni wówczas powstrzymać się od hucznych zabaw. W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły - można wówczas zjeść jeden posiłek do syta i dwa mniejsze, należy też zrezygnować z mięsa. Można jednak jeść ryby i nabiał.

Ponadto na czas wielkiego postu wierni powinni zdecydować się na indywidualne wyrzeczenia. Może to być np. rezygnacja z jedzenia słodyczy lub z picia alkoholu.

Jak Polacy podchodzą do wielkiego postu? Łatwo nie jest

Wirtualna Polska przeprowadziła badanie, w którym zapytała Polaków o przestrzeganie zasad wielkiego postu. Okazuje się, że nie jest łatwo. Ponad połowa badanych, dokładnie 55 proc., wskazała, że w ogóle nie stosuje się do narzuconych przez Kościół restrykcji. 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

A jak to wygląda w przypadku osób, które obchodzą wielki post? Najwięcej badanych (74 proc.) twierdzi, że stosują się do ścisłego postu w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Popularną odpowiedzią była również ta o rezygnacji z mięsa w piątki (69 proc.). 

Nieco trudniej jest nam realizować własne postanowienia. Tylko 32 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, rezygnuje na czas wielkiego postu z picia alkoholu. Jeszcze mniej chętnie decydujemy się na odstawienie słodyczy - robi to tylko 25 proc. respondentów. 

Badani niechętnie uczestniczą też w nabożeństwach wielkopostnych, takich jak np. Droga Krzyżowa (31 proc.). Tylko 24 proc. ankietowanych mówi, że w tym czasie częściej się modli. Jednocześnie, mimo dość luźnego podejścia do wielkiego postu, zdecydowania większość Polaków będzie obchodzić Wielkanoc - zadeklarowało to aż 91 proc. uczestników badania.

Źródło: Wirtualna Polska

Więcej o:
Copyright © Agora SA