Czy 9 czerwca obowiązuje post? Prymas Polski wydał dekret dotyczący dyspensy

W miniony czwartek katolicy obchodzili ważne święto nawiązujące do przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Jezusa. Potocznie ten dzień doczekał się określenia Boże Ciało. Podczas uroczystości księża informowali o dyspensie, czyli zniesieniu postu w piątek. Kto skorzysta z przywileju i skąd taka decyzja? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Każdy piątek to dzień, który w sposób symboliczny przypomina o męce i śmierci Jezusa. Dlatego w kościele katolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsnych pokarmów. 9 czerwca 2023 jest jednak wyjątkiem, a wszystko za sprawą dyspensy.

Dyspensa po Bożym Ciele, czyli czy w piątek można jeść mięso

Dyspensa to określenie znane w kościele rzymskokatolickim, które odnosi się do zwolnienia od obowiązujących przepisów prawa kościelnego. Zasada ta stosowana jest w szczególnych przepadkach, a decyzja w tym zakresie podejmowana jest przez biskupów poszczególnych diecezji. Ze względu na fakt, iż Boże Ciało było początkiem długiego weekendu i czasem kiedy rodziny spotykają się przy wspólnym stole już 30 maja br. zapadła decyzja o udzieleniu dyspensy.

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, a zarazem Prymas Polski, ks. Wojciech Polak wydał dekret dotyczący zwolnienia z postu w piątek. Decyzją władz kościelnych, 9 czerwca, po Bożym Ciele udzielono dyspensy. Duchowny prosił, aby w ramach udzielonego prawa do spożywania pokarmów mięsnych, pamiętać jednak o modlitwie. W sposób szczególny polecał, by nie zapominać o Ojcu Świętym, Papieżu Franciszku, a także, aby nie zabrakło gestów miłosierdzia względem bliźniego. 

W ślad za prymasem o dyspensie informowali kolejni biskupi, a po nich księża lokalnych parafii. Zatem, jeżeli zastanawiasz się, czy możesz dziś zjeść mięso, a prawo kościelne jest dla ciebie ważne, to sprawdź ogłoszenia parafialne, lub przeanalizuj, czy w aktualnościach twojej diecezji nie pojawił się dekret miejscowego biskupa właśnie w sprawie dyspensy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż wspomniany prymas jest głową polskiego kościoła, możesz przyjąć, że udzielona przez niego dyspensa jest odgórnym prawem i obejmuje także ciebie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kto nie musi pościć? Prawo kościelne przewiduje wyjątki

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsnych pokarmów w piątek tak mocno zakorzeniła się w katolickim obrządku, że poza prawem, stała się również zwyczajem. Nie każdy jednak wie, że tego typu zasada przewiduje ustępstwa. Zatem informacja o dyspensie dla niektórych wiernych może być bez znaczenia. Istotne jest to czy spełniasz jeden z określonych warunków. Kto nie musi przestrzegać postu w piątek? Oto lista wyjątków:

  • osoby poniżej 14 roku życia,
  • seniorzy, którzy ukończyli 60 lat.

Reguły te wynikają z Kodeksu Prawa Kanonicznego, jednak czasem z tej zasady zwalniane są również kobiety w ciąży, lub osoby chore. Kościół katolicki zaznacza, że nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest ważna w piątki, ale przede wszystkim różne formy pokuty, uczynki miłości i pobożności.

Więcej o:
Copyright © Agora SA