Przez ten błąd zapomnisz o dorodnych pomidorach, a plony będą marne. Odpowiedź znajdziesz w liściach

Ogrodnicy w całej Polsce zaczęli uprawę warzyw i owoców. Jednak nawet doświadczone osoby, mogą natknąć się na problemy, które sprawią, że plony nie będą najlepsze. Jeśli uprawiasz pomidory, powinieneś dowiedzieć się o tym błędzie. Jego konsekwencje zobaczysz w ilości zebranych owoców.
Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Wiosna i lato to czas kiedy ogrodnicy przygotowują grządki pod uprawę owoców i warzyw. Ci, którzy nie mają swojej działki, wykorzystują dostępną przestrzeń na balkonie, a także na parapetach. Każdy marzy o dobrej uprawie, której skutkiem będą dorodne owoce, którymi będą cieszyć się przez następne dni i tygodnie. Okazuje się jednak, że nawet gdy starania są bardzo duże, sadzonki nie dają wystarczająco dużo plonów. Problemy można także napotkać gdy postanawia się hodować pomidory. Pomimo że samo ich zasadzenie nie jest takie trudne problemy zaczynają się wtedy gdy pojawiają się pierwsze liście. To właśnie po nich można zaobserwować, czy roślina rozwija się w odpowiedni sposób. Dodatkowo to one pokażą, czy możemy spodziewać się zdrowych i bujnych plonów.

Tak rozpoznasz, czy plony pomidorów będą obfite. Lepiej spójrz na liście

Informacja na temat liści może okazać się nowością nie tylko dla nowicjuszy, którzy zabierają się za uprawę roślin. Bardziej doświadczeni ogrodnicy także mogą borykać się z problemem, na który nie znają odpowiedzi. Okazuje się, że po sposobie zawinięcia liści pomidorów można rozpoznać, co tak naprawdę dzieje się z rośliną. Dzięki odpowiedniej diagnozie można w bardzo szybki sposób zareagować, a także wyeliminować problem.

Jeśli zauważysz, że liście zawijają się i skręcają w górę może oznaczać, że sadzonki ustawione są w miejscu za bardzo nasłonecznionym. W takiej sytuacji wystarczy przenieść je gdzieś indziej lub zacienić miejsce, w którym się znajdują. Gdy jednak liście są ciemne i zawijają się w dół może to wskazywać na to, że roślina została potraktowana zbyt dużą ilością nawozu. Ten problem może rozwiązać obfite nawodnienie gleby.

Jeśli na twoich roślinach zauważysz, że wierzchołki starszych liści są ciemnozielone i także się zawijają może to oznaczać, że pomidory potrzebują nawozu. Bardzo często jest to oznaką niewystarczającej ilości wapnia w glebie. Można również zauważyć problem, który sprawia, że liście w dotyku są lepkie, a ich kształt jest poskręcany. W takiej sytuacji trzeba zastosować oprysk z sody, ponieważ roślinę zaatakowały mszyce.

Każdy taki napotkany problem może skutkować słabymi plonami lub słabym smakiem owoców. Aby tego uniknąć, monitoruj, co się dzieje z rośliną i w razie potrzeby rozwiązuj problemy na bieżąco. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.