Miedzian jest niezwykle skuteczny. Zawiera tlenochlorek miedzi, czyli substancję o wysokiej skuteczności grzybobójczej i bakteriobójczej. Aby oprysk był skuteczny, należy wykonać go w odpowiednim terminie i w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Wiele osób zastanawia się, kiedy pryskać rośliny miedzianem. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że oprysk miedzianem należy wykonać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, lub zapobiegawczo, jeśli roślina chorowała w poprzednich latach.
Zazwyczaj pierwsze opryski wykonuje się już od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Połowa marca jest więc doskonałym terminem. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rośliny, termin oprysku może się różnić. Takie informacje znajdziemy na etykiecie produktu. Zalecane jest, by oprysk wykonywać w bezwietrzny dzień. Temperatura tego dnia powinna wynosić powyżej sześciu stopni Celsjusza. Nie należy opryskiwać roślin w czasie deszczu oraz w pełnym słońcu.
Oprysk miedzianem najczęściej wykonuje się na drzewach owocowych. Robi się to jeszcze przed pojawieniem się pąków. W ten sposób można zapobiec takim chorobom jak parch, szara pleśń czy inne grzyby powodujące plamy na liściach i owocach. W przypadków drzew ozdobnych, podobnie jak w przypadku drzew owocowych, oprysk najlepiej wykonywać wczesną wiosną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.
W przypadku warzyw warto zapoznać się etykietą, a owoców jagodowych, wykonać oprysk w okresie przed kwitnieniem lub zaraz po zakończeniu kwitnienia. Dzięki temu zwalczymy takie choroby jak pleśń czy mączniak.