Domowe nawozy na ogórki. Krzaki będą rosły jak szalone, a ogórki będą twarde i chrupiące

Wiele osób decyduje się na sadzenie ogórków, ponieważ to warzywa niezbyt trudne w uprawie, choć potrafią być wymagające. Warto więc o nie odpowiednio zadbać. Aby plony były dorodne, warto postawić na domowy nawóz. Ale jak go zrobić? Podpowiadamy.

Sezon na polskie ogórki gruntowe rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października, lecz najlepszy moment na ich sadzenie przypada na koniec kwietnia i maj. Ten domowy nawóz warto zastosować od razu po posadzeniu ogórków. Będziecie zaskoczeni.  

Zobacz wideo Zamień bułkę na tortillę. Ten przepis na burgera podbija internet

Przepis na domowy nawóz do ogórków. Warto go wykorzystać od razu 

Nawóz z sody oczyszczonej można stosować od razu. I zdecydowanie warto, bo sprawi, że ogórki będą rosły duże i jędrne. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Na 1 litr wody należy użyć 10 gramów sody oczyszczonej. Gdy rozpuści się w wodzie, podlewamy nią ogórki.  

Nawóz ten możemy stosować też jako oprysk. 10 g sody należy rozpuścić w litrze wody i co 10 dni robić oprysk na opanowane przez grzyby liście. Dzięki niemu pozbędziemy się mączniaka na liściach ogórków

Domowy nawóz do ogórków - przepis. Składniki masz w domu 

Do wykonania kolejnego nawozu potrzebujemy składników, które z pewnością już znajdują się w naszej kuchni. Są to woda, soda oczyszczona i kurkuma. Sposób przygotowania jest banalnie prosty jak w przypadku powyższych. Wystarczy, że do słoika lub wiadra wlejemy pół litra przegotowanej wody, a następnie dodamy łyżeczkę kurkumy i łyżkę sody oczyszczonej. Składniki musimy wymieszać, a płyn odstawić na około dwie godziny. Następnie musimy rozcieńczyć go trzema litrami przegotowanej wody. Nawóz stosujemy co 10-12 dni. 

Kurkuma ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dzięki czemu chroni rośliny przed chorobami. Z kolei soda oczyszczona to doskonała bariera, która chroni roślinę przed szkodnikami. Chroni ogórki przed mszycami, mączlikami i wszelkiego rodzaju roztoczami, które negatywnie wpływają na roślinę. Co więcej, soda zapobiega rozwojowi chwastów. 

Więcej o: