Kupując w sklepie wodę, zwracamy uwagę na to, czy jest gazowana, niegazowana, mineralna czy źródlana. Ważna jest również pojemność, a dla niektórych kształt butelki i materiał, z którego jest wykonana. Dla niewielu osób ma jednak znaczenie kolor nakrętki. A to spory błąd.
Choć robimy zakupy każdego dnia, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolory nakrętek na plastikowych butelkach nie zostały wprowadzone przypadkowo i są jedną z wytycznych Unii Europejskiej. Spełniają również bardzo ważne zadanie. Informują o tym, jak napój został wcześniej przetworzony.
Co oznaczają konkretne barwy? Pod białymi nakrętkami kryją się wody przetworzone, uzdatnione za pomocą zaawansowanych metod oczyszczania. Kolor niebieski wskazuje na naturalne napoje źródlane, a zielony na dodatek aromatu (woda infuzowana lub aromatyzowana). Alkaliczna woda o wyższym pH i leczniczych właściwościach charakteryzuje się z kolei czarnymi nakrętkami.
Od 1 lipca 2024 roku za sprawą unijnej dyrektywy SUP w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju - bez względu na to, czy jest to karton, czy butelka. Niektórzy producenci już wcześniej wprowadzili to rozwiązanie.
Wielu osobom nasuwa się pytanie: po co? Powodem jest m.in. generowanie mniejszej ilości odpadów. Zamiast dwóch, czyli butelki i nakrętki, będzie tylko jeden - butelka z trwale przymocowaną nakrętką. Czy rzeczywiście zapobiegnie to śmieceniu? Czas pokaże.