Sklepy wprowadzą dodatkową opłatę. Zrobią to m.in. Biedronka i Lidl. Pieniądze będzie można odzyskać

W 2025 roku do zakupów trzeba będzie doliczyć dodatkową, niewielką opłatę. Wtedy ma bowiem zacząć obowiązywać w naszym kraju system kaucyjny. Zostaną nim objęte określone rodzaje puszek i butelek szklanych oraz z tworzyw sztucznych. Opłata zostanie wprowadzona m.in. w dyskontach, które już szykują się do zmian.

Początkowo system kaucyjny w Polsce miał obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Jego start został jednak przesunięty na październik, o czym informował serwis infor.pl. Apelowali o to przedsiębiorcy oraz samorządy. Opóźnienie wynika z konieczności lepszego przygotowania systemu, m.in. infrastruktury, oraz dopracowania regulacji prawnych.

Zobacz wideo Jak żyć bardziej eko w 2024 roku? "Musimy zacząć się ograniczać"

System kaucyjny w Polsce. Więcej zapłacimy za zakupy, ale będzie można dostać zwrot

Gdy już jednak wejdzie w życie, klienci sklepów będą musieli przyzwyczaić się, że od tej pory do zakupów trzeba będzie doliczyć niewielką opłatę, czyli po prostu kaucję. Będą nią objęte:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do pojemności 3 litrów - 50 groszy kaucji,
  • wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra - 1 zł kaucji,
  • puszki do pojemności 1 litra - 50 groszy kaucji.

Opłata będzie doliczana za każde opakowanie, więc ostateczna kwota będzie zależeć od tego, ile puszek czy butelek kupimy. Kaucja zostanie doliczona przy kasie. Opakowania, które obejmie system, mają zostać oznaczone specjalnym logotypem, więc już sięgając po produkt stojący na półce, będziemy wiedzieć, że czeka na zapłacenie kaucji.

Jest jednak dobra wiadomość dla klientów. Kaucję będzie można odzyskać. W sklepach wielkopowierzchniowych o wielkości przekraczającej 200 metrów kwadratowych pojawią się specjalne automaty, w których będzie można zostawiać puste opakowania objęte kaucją - taki ma być wymóg prawny. Puszki i butelki, które tam trafią, nie mogą być jednak zgniecione. Z kolei w mniejszych sklepach kaucja również będzie obowiązywać, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań jest dla nich dobrowolne.

By odebrać kaucję, nie będzie potrzebny paragon. Opakowania będzie można też oddać w dowolnym punkcie, niekoniecznie tam, gdzie zostały kupione. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie będzie na nich logotypu systemu kaucyjnego, pieniądze nie zostaną wydane.

Nieodebrane kaucje zostaną przeznaczone na finansowanie systemu. Nowe przepisy mają mieć działanie proekologiczne i zwiększyć liczbę opakowań poddawanych recyklingowi. 

Lidl i Biedronka już stawiają automaty

Jak podaje interia.pl, w Lidlu i w Biedronce już prowadzone są pewnego rodzaju działania, które mają przyzwyczaić klientów do wdrożenia systemu kaucyjnego. W sklepach obu sieci stanęły automaty, w których można oddawać zużyte opakowania i otrzymać za nie vouchery na zakupy w wysokości 5 groszy. Lidl zaczął instalować automaty w 2022 roku, Biedronka zaś zdecydowała się na ten krok w 2023. Można to uznać za próbę oswojenia klientów z systemem kaucyjnym, który wkrótce zostanie wprowadzony. Gdy wejdzie w życie oficjalnie, zasady, które obecnie obowiązują w obu dyskontach, ulegną oczywiście zmianie.

Więcej o: